Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianie

10 pokarmów, których nie należy jeść na pusty żołądek. Grożą zgagą, podrażnieniami i bólem

Wstajesz rano i zastanawiasz się, co zjeść? Otwierasz lodówkę i sięgasz po pierwszy lepszy posiłek? Okazuje się, że to, co jemu na czczo, może mieć poważny wpływ na ogólny stan naszego samopoczucia i ogólnego zdrowia. Istnieją bowiem produkty, których nie należy spożywać na pusty żołądek. Więcej na ten temat poniżej…

10 pokarmów, których należy unikać na pusty żołądek

#1 Pomidory

Lubisz pomidory? To świetnie! są nisko kaloryczne (około 22 kcal w 100 gramach produkty), są dobrym źródłem potasu, beta-karotenu, a także witamin C i E. Nie mniej jednak należy unikać spożywania pomidorów na pusty żołądek. Stymulują one produkcję kwasów tłuszczowych, a te mogą prowadzić do niepożądanej zgagi.

Wikimedia Commons

#2 Ciasta

Ciasta świetnie sprawdzą się jako deser. Nie należy jeść ich natomiast na czczo. Ciasta zawierają drożdże, które mogą podrażniać błonę śluzową i sprzyjają powstawaniu wzdęć. Chyba nie trzeba mówić, co dzieje się, kiedy mamy dużo gazu w jelitach, zwłaszcza, kiedy przebywamy w towarzystwie innych osób.

Pxhere

#3 Surowe warzywa

Warzywa są bogate w dobroczynny dla organizmu człowieka błonnik. O ile ich spożywanie jest zalecane w trosce o zdrowie, o tyle nie powinniśmy spożywać ich na pusty żołądek. Zamiast służyć naszemu zdrowiu, mogą działać wręcz odwrotnie, zwłaszcza wtedy, kiedy są niedogotowane.

Pixabay

#4 Banany

Ta pozycja może być zaskoczeniem dla wielu z Was. Banany zwiększają poziom magnezu we krwi, co może być szkodliwe dla serca.

Wikimedia Commons

#5 Pikantne dania

Do tej grupy możemy zaliczyć wszystkie dania, które w naszym odczuciu są pikantne. Jeśli będziemy spożywać je na pusty żołądek, może to grozić refluksem lub pieczeniem.

Flickr

#6 Kawa

Któż z nas nie lubi wypić kawy do śniadania. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale nie należy pić jej na czczo. Kawa wpływa na zwiększoną produkcję kwasów, a także spowalnia trawienie pokarmów bogatych w białko, o ile dostarczymy je później do organizmu.

Flickr

#7 Herbata

Herbata to kolejny napój, który nie jest zalecany do picia na pusty żołądek. Choć nie ma w sobie tyle kofeiny co kawa, efekt może być bardzo podobny do tego, który otrzymujemy po wypiciu kawy.

Wikipedia

#8 Napoje gazowane

Nie tylko kawa czy herbata, ale także napoje gazowane na czczo to nie najlepszy pomysł. Napoje gazowane są bogate w kwas, który może poważnie zaszkodzić kondycji żołądka, zwłaszcza, jeśli będziemy zaczynać od tej pozycji każdy kolejny dzień. Lepiej tego nie rób!

Pixels

#9 Słodycze

Słodycze na czczo? Absolutnie! Cukier znacznie obciąża trzustkę, a kiedy będziemy zaczynać kolejny dni od połówki czekolady czy też kilku cukierków, możemy doprowadzić do cukrzycy.

Wikimedia Commons

#10 Jogurt

Kolejna pozycja, która może być niemałym zaskoczeniem. Jogurt znalazł się jednak na tej liście nie bez powodu. Okazuje się, że kiedy jemy go na pusty żołądek, kwasy tłuszczowe mogą wybić wszystkie pożyteczne, znajdujące się w nim bakterie.

Flickr
Źródła: zdroweporadniki.pl