Kategorie CiałoDłonieStopyTwarzUrodaWłosyZdrowie

Niewiarygodne do czego zdolne były kobiety w pogoni za kanonem piękna. Przykłady zwalają z nóg

Ideały piękna zmieniają się na przestrzeni lat. Tym, które się w nie wpisywały, zazwyczaj żyło się łatwiej. Nic więc dziwnego, że niektóre z pań robiły wszystko, aby za wszelką cenę dostosować się do panujących kanonów piękna. Cenę, którą niekiedy było własne zdrowie.

Niewiarygodne do czego zdolne były kobiety w pogoni za kanonem piękna

#1 Wysokie czoło

W XVI wieku wysokie czoło uważane było za coś bardzo ładnego. Cechę, która wpisywała się w ideał piękna. Kobiety były w stanie zrobić naprawdę wiele, aby „powiększyć” swoje czoło. Zdarzało się, że w tym celu wyrywały sobie włosy na przedniej części głowy lub stosowały środki chemiczne do depilacji, co nierzadko było przyczyną szpecących blizn. Czego jednak nie robi się dla zwrócenia na siebie uwagi.

Niewiarygodne do czego zdolne były kobiety w pogoni za kanonem piękna. Przykłady zwalają z nóg
Public Domain

#2 Bardzo wąska talia

Za czasów panowania królowej Elżbiety I Tudor wąska talia, która podkreślała obfity biust i biodra, była wyznacznikiem piękna. Wiele kobiet nie zostało jednak obdarzonych przez matkę naturę taką sylwetką w związku z czym zdawało się na siebie. Taki efekt osiągano za pomocą staników i gorsetów. Zdarzało się, że te były zawiązywane tak mocno, że kobiety traciły przytomność z niedotlenienia lub łamały sobie żebra.

#3 Małe stopy

Kobiet z małymi stopami ceniono zwłaszcza w Chinach. Choć ciężko w to uwierzyć, aby zatrzymać rozwój stóp dziewczynek, które miały zaledwie kilka lat, łamano im palce u nóg i ciasno obwiązywano stopy tkaniną. Drastyczna metoda była skuteczna. Niestety, bardzo często skutkowała deformacją stóp.

#4 Czarne zęby

W czasach, kiedy śnieżnobiałe zęby uchodzą za pożądany kolor uzębienia, ciężko wyobrazić sobie, że kiedyś za ideał uważano czarne zęby. Tak było w japońskiej Epoce Meiji na przełomie XIX-XX wieku, a więc stosunkowo niedawno. Aby uzyskać efekt czarnych zębów, kobiety farbowały je sadzą oraz mieszanką żelaza i sumaka.

#5 Duże oczy

W starożytnym Egipcie kobiety stosowały siarczek antymonu, aby ich oczy się błyszczały. W XVI wieku z kolei wcierały w oczy trującą psiankę, co miało na celu rozszerzyć źrenicę i sprawić, że oczy wydawały się być optycznie większe. Problem w tym, że obie metody sprzyjały ślepocie, ale czego nie robi się dla piękna.

Niewiarygodne do czego zdolne były kobiety w pogoni za kanonem piękna. Przykłady zwalają z nóg
Flickr

#6 Wysokie fryzury

Długie, wysokie fryzury były o tyle „normalne”, że nie zagrażały zdrowiu kobiet. Moda na nie panowała w epoce wiktoriańskiej, a osiągano je dzięki perukom z… drewnianych ram, do której za pomocą słoniny przyklejano ludzkie włosy.

Źródła: joemonster.org
Fotografie: www.pxfuel.com