Kategorie Zdrowie

12 ostrzegawczych sygnałów, że masz zbyt wysoki poziom cukru. To nie tylko problem cukrzyków!

Większość ludzi myśli, że tylko cukrzycy mają podwyższony poziom cukru.

Każdy z nas może mieć wysoki poziom cukru i nie zauważać szkody wyrządzanej systemowi nerwowemu, naczyniom krwionośnym i narządom wewnętrznym.
Przygotowaliśmy dla was kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że poziom cukru we krwi jest wyższy niż być powinien. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie objawów i podjęcie odpowiednich kroków.

1. Ciągły głód

Wysoki poziom cukru uniemożliwia glukozie wniknięcie w komórki co w rezultacie sprawia, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości energii, więc prosi o jedzenie. I tak w kółko.

2. Ciągłe zmęczenie

Ciało nie jest w stanie absorbować i przechowywać glukozy, gdy poziom cukru jest zbyt wysoki. Energia wykorzystywana jest nieefektywnie, a komórki nie otrzymują potrzebnego „paliwa”. Wszystko to prowadzi do ciągłego zmęczenia, nawet bez powodu.

3. Częste oddawanie moczu

Podczas gdy stężenie cukru we krwi jest zbyt duże, nerki nie są w stanie wsiąkać płynów. Ciało próbuje je wyrównać, więc rozpuszcza krew z płynem wewnątrzkomórkowym prowadząc do częstego oddawania moczu.

4. Suchość w ustach, ciągłe pragnienie

Suche usta i pragnienie są reakcją na zwiększoną utratę płynów. W podwzgórzu, który ocenia stopień odwodnienia i powoduje pragnienie, wysyłany jest odpowiedni sygnał do mózgu. Wtedy znacznie lepiej jest wybierać napoje, które nie zawierają cukru.

5. Utrata wagi

Wysoki poziom glukozy sprawia, że może nastąpić szybka utrata wagi w krótkim czasie, nawet jeśli posiłki są częste i zawierają dużo kalorii. Przez to, że ciało pozbywa się dużej ilości płynów, organizm przełącza się na spalanie tłuszczu.

6. Choroby zakaźne

Zakażenia dróg moczowych mogą występować u osób z wysokim poziomem cukru. W takim środowisku tworzy się korzystne miejsce do reprodukcji drożdży i bakterii.

7. Sucha skóra

Sucha skóra związana jest z procesem odwodnienia, który towarzyszy wysokiemu stężeniu glukozy we krwi. Częste oddawanie moczu powoduje niedobór wody. Sucha skóra również może oznaczać zwężenie tętnic i choroby krążenia, które towarzyszą cukrzykom, a uszkodzone nerwy mogą zakłócać funkcjonowanie gruczołów potowych i wpływać na równowagę wody w skórze.

8. Problemy z koncentracją

Wysokie stężenie cukru zapobiega wprowadzanie glukozy do komórek mózgowych, więc mózg doświadcza trudności z uzyskaniem energii. Ma to niekorzystny wpływ na szybkość myślenia i podejmowania decyzji.

9. Zamazany obraz

Niewyraźne widzenie jest wynikiem odwodnienia ze względu na wysoki poziom cukru we krwi, wpływa to również na komórki oka. W rezultacie następuje deformacja i pojawiają się trudności z prawidłowym ustawieniem ostrości widzenia.

10. Powolne gojenie ran

Uszkodzone naczynia nie mają zdolności do prawidłowej regeneracji. Nieprawidłowe krążenie to częsty problem, gdy mamy do czynienia z podwyższonym poziomem cukru.

11. Impotencja

Problem z utrzymaniem erekcji może również być wywołane wysokim stężeniem glukozy we krwi. Uszkodzone nerwy, brak równowagi hormonalnej i nieprawidłowy przepływ krwi może prowadzić do impotencji, która jest skutkiem podwyższonego poziomu cukru.

12. Drażliwość

Osoby z podwyższonym poziomem cukru są bardziej skrępowane, drażliwe i mają tendencję do depresji. Ostre skoki w poziomie glukozy negatywnie wpływają na pracę mózgu i nastrój może nagle się pogarszać.

Źródło i fotografie: brightside.me | Miniatura wpisu: google.pl google.pl