×

12 ostrzegawczych sygnałów, że masz zbyt wysoki poziom cukru. To nie tylko problem cukrzyków!

Podwyższony poziom cukru, to nie tylko problem ludzi z cukrzycą. Niestety na rynku pojawia się coraz więcej produktów wysokoprzetworzonych z dużą ilością cukru i tłuszczów nasyconych. Ich częste spożycie może prowadzić do insulinooporności a nawet do cukrzycy typu 2.

Każdy z nas może mieć wysoki poziom cukru i nie zauważać szkód wyrządzanych systemowi nerwowemu, naczyniom krwionośnym i narządom wewnętrznym.

źródło: canva

źródło: canva

Przygotowaliśmy dla was kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że poziom cukru we krwi jest wyższy niż być powinien. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie objawów i podjęcie odpowiednich kroków.

1# Ciągły głód

źródło: canva

źródło: canva


Wysoki poziom cukru uniemożliwia glukozie wniknięcie w komórki co w rezultacie sprawia, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości energii, więc prosi o jedzenie. I tak w kółko.

2# Ciągłe zmęczenie

źródło: canva

źródło: canva


Ciało nie jest w stanie absorbować i przechowywać glukozy, gdy poziom cukru jest zbyt wysoki. Energia wykorzystywana jest nieefektywnie, a komórki nie otrzymują potrzebnego „paliwa”. Wszystko to prowadzi do ciągłego zmęczenia, nawet bez powodu.

3# Częste oddawanie moczu

źródło: canva

źródło: canva


Podczas gdy stężenie cukru we krwi jest zbyt duże, nerki nie są w stanie wsiąkać płynów. Ciało próbuje je wyrównać, więc rozpuszcza krew z płynem wewnątrzkomórkowym prowadząc do częstego oddawania moczu.

4# Suchość w ustach, ciągłe pragnienie

źródło: canva

źródło: canva


Suche usta i pragnienie są reakcją na zwiększoną utratę płynów. W podwzgórzu, który ocenia stopień odwodnienia i powoduje pragnienie, wysyłany jest odpowiedni sygnał do mózgu. Wtedy znacznie lepiej jest wybierać napoje, które nie zawierają cukru.

5# Utrata wagi

źródło: canva

źródło: canva


Wysoki poziom glukozy sprawia, że może nastąpić szybka utrata wagi w krótkim czasie, nawet jeśli posiłki są częste i zawierają dużo kalorii. Przez to, że ciało pozbywa się dużej ilości płynów, organizm przełącza się na spalanie tłuszczu.

6# Choroby zakaźne

źródło: canva

źródło: canva


Zakażenia dróg moczowych mogą występować u osób z wysokim poziomem cukru. W takim środowisku tworzy się korzystne miejsce do reprodukcji drożdży i bakterii.

7# Sucha skóra

źródło: canva

źródło: canva


Sucha skóra związana jest z procesem odwodnienia, który towarzyszy wysokiemu stężeniu glukozy we krwi. Częste oddawanie moczu powoduje niedobór wody. Sucha skóra również może oznaczać zwężenie tętnic i choroby krążenia, które towarzyszą cukrzykom, a uszkodzone nerwy mogą zakłócać funkcjonowanie gruczołów potowych i wpływać na równowagę wody w skórze.

8# Problemy z koncentracją

źródło: canva

źródło: canva


Wysokie stężenie cukru zapobiega wprowadzanie glukozy do komórek mózgowych, więc mózg doświadcza trudności z uzyskaniem energii. Ma to niekorzystny wpływ na szybkość myślenia i podejmowania decyzji.

9# Zamazany obraz

źródło: canva

źródło: canva


Niewyraźne widzenie jest wynikiem odwodnienia ze względu na wysoki poziom cukru we krwi, wpływa to również na komórki oka. W rezultacie następuje deformacja i pojawiają się trudności z prawidłowym ustawieniem ostrości widzenia.

10# Powolne gojenie się ran

źródło: canva

źródło: canva


Uszkodzone naczynia nie mają zdolności do prawidłowej regeneracji. Nieprawidłowe krążenie to częsty problem, gdy mamy do czynienia z podwyższonym poziomem cukru.

11# Impotencja

źródło: canva

źródło: canva


Problem z utrzymaniem erekcji może również być wywołane wysokim stężeniem glukozy we krwi. Uszkodzone nerwy, brak równowagi hormonalnej i nieprawidłowy przepływ krwi może prowadzić do impotencji, która jest skutkiem podwyższonego poziomu cukru.

12# Drażliwość

źródło: canva

źródło: canva


Osoby z podwyższonym poziomem cukru są bardziej skrępowane, drażliwe i mają tendencję do depresji. Ostre skoki w poziomie glukozy negatywnie wpływają na pracę mózgu i nastrój może nagle się pogarszać.

Jeżeli zauważysz u siebie kilka z tych objawów skontaktuj się ze swoim lekarzem!

Może Cię zainteresować