×

Podczas oddawania moczu zauważyłeś pianę? Ten objaw może oznaczać kłopoty!

Oddawanie spienionego moczu raz na jakiś czas zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jednak zdarza się to częściej, ten znak może oznaczać kłopoty. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na to, że twój mocz będzie spieniony. Nawet tak błaha rzecz jak zwiększona prędkość strumienia moczu może doprowadzić do tego, że na dnie muszli klozetowej pojawią się bąbelki. Piana w toalecie po oddawaniu moczu może być także efektem reakcji z resztkami związków chemicznych pozostałych po oczyszczaniu muszli.

W niektórych przypadkach ciągle pojawiający się spieniony mocz może wskazywać na problemy z nerkami. Pienisty mocz może oznaczać zbyt dużą ilość białka. W innych przypadkach mocz będzie miał tendencję do tworzenia bąbelków, jeśli jesteś odwodniony lub masz dużo stresu. Kiedy jednak się martwić?

Częste powody, przez które możesz mieć spieniony mocz

1. Szybkie oddawanie moczu

Jednym z najczęstszych powodów, dla których mocz spienia w muszli klozetowej jest szybkie oddawanie moczu. Dr Erik Castle z kliniki Mayo twierdzi, że prędkość oddawania moczu może wpływać na pojawianie pęcherzyków w wodzie. Dzieje się tak często, gdy masz pełny pęcherz moczowy, a siła wyrzutu strumienia moczu powoduje pojawianie się piany.

2. Reakcja chemiczna

Według czasopisma Critical Reviews in Environmental Science and Technology, mocz składa się z wielu substancji takich jak sole, mocznik, azot i wodór. W zależności od diety danej osoby stężenia te mogą ulec zmianie. Pozostałości niektórych środków czyszczących do toalety mogą reagować z substancjami chemicznymi zawartymi w moczu, powodując jego spienienie.

3. Odwodnienie

Odwodnienie może być czynnikiem, który sprawia, że ​​mocz spienia podczas siusiania. Powodem jest koncentracja substancji chemicznych. Jeśli pijesz wystarczającą ilość płynów przez cały dzień, powinieneś zauważyć, że piana w moczu znika.

4. Stres

Pojawienie się spienionego moczu może się również zdarzyć, jeśli masz dużo stresu psychicznego lub emocjonalnego. Zaburza on równowagę hormonalną i zmienia ilość białka w moczu. Badanie opublikowane w Indian Journal of Medical Research wykazało, że przedłużony stres psychiczny lub lęk powoduje więcej albuminy białkowej w moczu.

Lęk, depresja i stres psychiczny mogą wpływać na czynność nerek, powodując zwiększoną ilość białka w moczu, co powoduje jego spiekanie. Należy zauważyć, że po zmniejszeniu poziomu stresu piana w moczu powinna zniknąć.

5. Ciąża

Jeśli jesteś w ciąży, możesz zauważyć, że twoja uryna jest nieco spieniona, a po oddaniu moczu unoszą się w wodzie bąbelki. Badania opublikowane w czasopiśmie BMJ, sugerują, że bąbelki w moczu mogą być oznaką stanu przedrzucawkowego w ciąży. Stan przedrzucawkowy spowodowany jest nadmiarem białka w moczu i wysokim ciśnieniem krwi. Możesz również zauważyć obrzęki na twarzy i dłoniach.

 

 

6. Cukrzyca

Cukrzyca to choroba, która może wpływać na pracę nerek i powodować spienianie się moczu podczas korzystania z toalety. Wysoki poziom glukozy we krwi może z czasem uszkodzić nerki. Uszkodzenie nerek może objawiać się obecnością białka w moczu, które powoduje powstawanie pęcherzyków podczas siusiania. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z wczesnych oznak rozwoju cukrzycy.

 

8. Choroba sercowo-naczyniowa

Regularne dostrzeganie spienionego moczu, nawet gdy pijesz odpowiednią ilość wody, może być oznaką choroby sercowo-naczyniowej. Według International Journal of Nefrology and Renovascular Disease, pacjenci, którzy mają nadmiar białka w moczu, są również bardziej narażeni na udar, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i niewydolność serca.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Dobrze jest pamiętać, że większość z nas od czasu do czasu oddaje spieniony mocz i nie ma się czym martwić. Jeśli jednak zauważysz, że bąbelki w moczu pojawiają się często, powinieneś zwiększyć spożycie płynów i udać się do lekarza. On sprawdzi poziom białka w moczu i postara się dotrzeć do źródła problemu.