×

Po przeczytaniu tego już nie zabierzesz telefonu do toalety. Eksperci ostrzegają

Wielu z nas ma dziwny zwyczaj zabierania telefonu do toalety. W końcu to najlepszy czas, aby przejrzeć Facebooka, Instagrama, przejrzenie newsów ze świata czy odpisanie na wiadomości, a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. No właśnie, rzeczywistość mówi coś zupełnie innego…

Czy wiesz, że korzystając z telefonu w toalecie narażasz nie tylko siebie, ale również innych na bakterie E. coli, salmonellę i inne zarazki?

Czasy się zmieniły

Kiedyś większość ludzi czytało w toalecie gazety lub etykiety z produktów, które znajdowały się pod ręką. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi nasze przyzwyczajenia. Dziś wiele osób nie wyobraża sobie korzystania z WC bez telefonu w ręku. Niestety, ze zdrowotnego punktu widzenia wcale nie jest to zmiana na lepsze, a wręcz przeciwnie.

<a href=Pixabay">

Pixabay

Korzystanie z telefonu w toalecie. Co warto wiedzieć?

Głos w tej sprawie zabrało już wielu ekspertów. Doktor Lisa Ackerley, ekspert od higieny, tłumaczy, że wycieranie intymnych części po skorzystaniu z łazienki, a następnie podniesienie telefonu wiąże się z przeniesieniem bakterii z rąk na telefon, a tych w WC nie brakuje. Spora część z nich wywołuje choroby, jak chociażby groźne i bolesne zatrucia układu pokarmowego. Choć ryzyko jest niewielkie, nikt nie powiedział, że nie ma go wcale.

Doktor Anchita Karmakar w rozmowie z serwisem sbs.com zaznaczyła, że wszelkie załamania, szpary, obudowa czy futerały to świetnym środowiskiem dla rozwoju chorobotwórczych bakterii.

Nawet jeśli nie używasz telefonu w momencie korzystania z toalety, nadal trzymasz go w ręce, kiedy wchodzisz do niej i z niej wychodzisz. To w zupełności wystarczy, żeby przenieść na niego bakterie, jeśli dotkniesz go przed umyciem rąk

<a href=Youtube">

Youtube

Niebezpieczeństwo diametralnie wzrasta, kiedy odkładamy telefon na kosz na śmieci lub bawimy się nim w trakcie załatwiania potrzeb.

Kiedy spuszczasz wodę lub defekujesz, bakterie przenoszą się w powietrze, skąd już prosta droga do osadzenia się ich na powierzchni telefonu

Jak długo bakterie mogą przetrwać na telefonie? Okazuje się, że nawet… do kilku dni! Ich żywotność wydłuża fakt, że tego typu urządzenie zazwyczaj rozgrzewa się pod wpływem użytkowania czy ładowania, co tworzy idealne środowisko dla groźnych mikroorganizmów.

<a href=Youtube">

Youtube

Poziom zanieczyszczeń

Zdaniem dyrektora Biomedical Science Degree Programs poziom zanieczyszczenia zależy od lokalizacji toalety. O ile ta znajdująca się w domu czy niewielkim biurze nie powinna stanowić poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, o tyle ta w szpitalu czy ogólnodostępnych dla wszystkich miejscach już tak.

Co należy zrobić?

Rada jest prosta i bardzo istotna. Dyrektor Biomedical Science Degree Programs radzi, aby nie zabierać telefonu do toalety, jeśli chcemy zapobiec przenoszeniu zanieczyszczeń kałowych i wirusów. Telefon może poczekać. To, co masz na nim zrobić, zrób po skorzystaniu z toalety i dokładnym umyciu rąk.

Nie tylko telefon…

Choć bez dwóch zdań najczęstszy sposób przenoszenia wirusów ma miejsce poprzez dotyk, to nie jedyna możliwa druga. Doktor Ackerley uprzedza, że podczas spłukiwania wirusy i bakterie mogą pokonać drogę nawet do 2 m od toalety. W związku z tą informacją, lepiej trzymać szczoteczkę i inne produkty służące do higieny osobiste z dala od toalety.

Źródła: zdroweporadniki.pl

Może Cię zainteresować