×

Po jakim czasie po raz pierwszy należy wykąpać noworodka?

Kiedy dziecko przychodzi na świat pokryte jest mazią płodową. Jest to substancja która, składa się z wydzieliny gruczołowych, złuszczonych komórek nabłonka i wydzieliny komórek owodni. Pełni kilka ważnych funkcji, dlatego wiele kobiet decyduje się, aby nie zmywać jej zbyt szybko ze swojego dopiero co narodzonego dziecka.

Czym dokładnie jest maź płodowa?

źródło: canva

źródło: canva

Maź płodowa swoją strukturą przypomina gęsty serek o żółtawym kolorze. Nie przepuszcza wody dzięki czemu izoluje cienki naskórek płodu od wód płodowych. Pomaga to w prawidłowym rozwoju warstw skóry bez ryzyka ich uszkodzenia. Maź płodowa powstaje między 20 a 26 tygodniem ciąży. W związku z tym dzieci urodzone przedwcześnie mają jej jeszcze dość mało, natomiast te urodzone po 32 tygodniu ciąży pokryte są nią całkowicie.

Jaką rolę pełni maź płodowa?

Jak wcześniej wspominaliśmy jej głównym zadaniem w okresie prenatalnym jest oddzielanie ciała dziecka od otaczających je wód płodowych. Ponadto maź płodowa jest pewnego rodzaju barierą immunologiczną chroniącą dziecko przed różnego rodzajami infekcjami i bakteriami. Dodatkowo dzięki śliskiej konsystencji ułatwia dziecku wydostanie się na świat przez kanał rodny chroniąc je przy tym przed urazami.

Jednak jej funkcja nie kończy się od razu po porodzie. Przez kilka kolejnych godzin po narodzinach maź płodowa nawilża i pomaga zachować odpowiednie pH skóry dziecka. Jeżeli podczas porodu powstały jakiekolwiek rany lub podrażnienia pomaga w gojeniu tych uszkodzeń. Chroni również przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak chłód, suche powietrze, zanieczyszczenia czy promieniowanie UV.

Kiedy warto po raz pierwszy wykąpać noworodka?

źródło: canva

źródło: canva

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca odbycie pierwszej kąpieli pod upływie 24-godz od przyjścia na świat. Jeżeli dziecko jest zbyt mocno ubrudzone krwią i innymi wydzielinami należy umyć je nie wcześniej niż 6 godzin po porodzie lub delikatnie oczyścić z resztek krwi i smółki. Oczywiście wiele zależy od standardów szpitala, ale nic nie stoli na przeszkodzie, aby poprosić pielęgniarki o odroczenie kąpieli. Niektóre matki odkładają kąpiel na następny dzień lub nawet kilka dni. Dzięki temu substancje zawarte w mazi mogą wchłonąć się do organizmu co korzystnie wpłynie na odporność malca.

Dlatego najważniejsze, żeby przed porodem upewnić się jakie zasady panują w danym szpitalu, aby mieć możliwość zadecydowania o kąpieli niemowlęcia.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować