Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Badanie: płyn, który masz w swojej łazience, zabija koronawirusa SARS-CoV-2 w 30 sekund

Naukowcy z walijskiego Uniwersytetu w Cardiff dokonali nowego, bardzo ciekawego odkrycia. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że płyn do płukania jamy ustnej niszczy COVID-19 w zaledwie 30 sekund w warunkach laboratoryjnych. Przed nimi kolejny etap eksperymentu, który da odpowiedź na bardzo ważne pytanie.

Czy używanie płynu do płukania jamy ustnej może unieszkodliwić koronawirusa na poziomie śliny?

To pytanie, które być może sam już sobie zadałeś. Odpowiedź na nie postanowili poznać badacze z Uniwersytetu w Cardiff. Doktor Nick Claydon, specjalista periodontologii, który zajmuje się chorobami przyzębia i schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej uważa, że płyn do płukania jamy ustnej jest w stanie unicestwić wirusa SARS-CoV-2 w ślinie. Wydaj się być więc istotnym dodatkiem w zachowaniu nie tylko codziennej higieny, ale również i bezpieczeństwa. Z drugiej zaś strony nie ma żadnego potwierdzenia, że być być stosowany jako lek w walce z COVID-19 z prostego powodu. Płyn nie dociera ani do przewodu pokarmowego, oddechowego ani do płuc.

Wikimedia Commons

Co wykazał eksperyment?

Eksperyment pokazuje, że kilka powszechnie dostępnych płynów do płukania jamy ustnej, przeznaczonych do zwalczania chorób dziąseł, może również inaktywować koronawirusa SARS-CoV-2 (i inne pokrewne koronawirusy), gdy są one badane w laboratorium w warunkach, które mają naśladować jamę ustną czy nos w testowej probówce – wyjaśnił Richard Stanton, współautor badania

Badacze na podstawie wstępnych wyników badań zauważyli, że nie każdy płyn ma zdolność zwalczania wirusa. Ich zdaniem, aby płyn do płukania miał zdolność do eliminacji w warunkach laboratoryjnych, musi zawierać co najmniej 0,07 procent chlorku cetypirydyny (CPC).

Youtube

Nie ma dowodów, by płyn do płukania jamy ustnej zapobiegał przenoszeniu się wirusa między ludźmi

Chociaż płyny do płukania jamy ustnej bardzo skutecznie eliminują wirusa w laboratorium, musimy sprawdzić, czy działają one na pacjentów i o to właśnie chodzi w naszych trwających badaniach klinicznych – podkreślił Thomas

Choć wyniki badań zostały przedłożone do publikacji w czasopiśmie, wciąż nie trafiły do recenzji naukowej. Naukowcy mają powrócić do badania skuteczności płynów do płukania jamy ustnej w walce z COVID-19 na początku przyszłego roku.

Źródła: BBC