×

Płukanie zębów po umyciu może być szkodliwe. Badania zdziwiły nawet dentystów!

Najczęstszą przyczyną próchnicy jest podjadanie słodyczy pomiędzy posiłkami, picie napojów o wysokiej zawartości cukrów, a przede wszystkim brak odpowiedniej higieny jamy ustnej (mycia zębów). Jak podaje serwis innpoland.pl, 25 proc. Polaków myje zęby tylko raz dziennie. Tymczasem specjaliście zalecają, aby wykonywać tę czynność przynajmniej 2 razy w ciągu dnia: rano i wieczorem przez co najmniej 2 minuty.

Mycie zębów jest, a przynajmniej powinno być jednym z rytuałów naszego życia codziennego. O ile jest ono jedną z podstawowych czynności mających na celu zadbanie o dobro i higienę jamy ustnej, o tyle okazuje się, że myjąc zęby możemy sobie zaszkodzić. Tak twierdzą eksperci. Wyniki ich badania ujrzały właśnie światło dzienne.

Rola fluoru

Pasta do zębów przeznaczona do ich regularnej pielęgnacji zawiera kombinację składników, wśród których ogromną rolę odgrywa fluor. Pełni on funkcję ochronną szkliwa przez bakteriami, które odpowiadają za powstawanie próchnicy. Zastępuje utracone minerały w zębach, a także wzmacnia je. Szacuje się, że dokładne mycie zębów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ubytków o około 25 do 45 %.

Jedzenie, mycie zębów i płukanie jamy ustnej jest tak normalne, że możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że robimy to źle

Mycie zębów to jednak nie wszystko. To, jak długo je myjemy, może mieć również wpływ na ich stan zdrowia. Większość ludzi myje zęby przez około 45 do 70 sekund, podczas gdy specjaliści zalecają szczotkowanie przez 2-3 minuty. Taki czas pielęgnacji pomoże zapobiec próchnicy zębów i innym chorobom związanym z higieną jamy ustnej.

Kiedy już umyjemy zęby, przychodzi czas na przepłukanie jamy ustnej, co pozwala pozbyć się wszelkich pozostałości po paście do zębów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dokładnie płukanie nie jest dobrym rozwiązaniem – tak twierdzi dr Clement Seeballuck, wykładowca kliniczny stomatologii dziecięcej na Uniwersytecie w Dundee. Zdaniem specjalisty lepiej jest po prostu wypluć pozostałości z buzi, ponieważ poprzez dokładne płukanie możemy wyzbyć się fluoru, a tym samym zmniejszyć skuteczność ochrony jaką zapewnia naszym zębom.

Jestem zaskoczona, ale wyniki badań mówią same za siebie. Ciężko się z nimi sprzeczać… – mówi jeden ze stomatologów

Znaczenie szczotkowania zębów przed pójściem spać

Doktor Seeballuk zwrócił również uwagę na ogromną role i znaczenie szczotkowania zębów przed pójściem spać. Podkreślił, że podczas snu nie wytwarzamy takiej samej ilości śliny, jak w ciągu dnia. Z tego też powodu nasza jama ustna nie usuwa z taką samą łatwością pozostałości, a zwłaszcza cukrów, które odżywiają bakterie. Przypomnijmy, że bakterie żywią się cukrem, a w następstwie wytwarzają kwasy jako produkt uboczny. Kwasy te z kolei „rozpuszczają” zęby pozostawiając mikroskopijne dziurki. Jeśli proces ten nie zostanie zatrzymany, z czasem mogą stać się one dużymi, widocznymi ubytkami.

Wniosek nasuwa się więc sam. Nigdy nie jedz i nie pij słodzonych, barwionych napojów po umyciu zębów tuż przed pójściem spać!

Mniej cukrów równa się mniej ubytków

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia wszyscy powinni zmniejszyć spożycie cukrów prostych do mniej niż 10 procent zapotrzebowania na energię. Jest to konieczne, by zmniejszyć ryzyko zarówno otyłości, jak i próchnicy zębów.

Kilka statystyk

Z badania przeprowadzonego przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który przypada na 20 marca, wynika, że 94% Polaków uważa, że zjedzenie jabłka może być skuteczną alternatywą dla mycia zębów! Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą chociażby dlatego, że owoc zawiera kwasy stwarzające doskonałe warunki do rozwoju próchnicy.

Na koniec najbardziej niepokojące dane, które mówią, że 99,9 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę – tak wynika z raportu pt. „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” przeprowadzonego w latach 2010-2012 na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem badaczy z próchnicą zmaga się już ponad 79% polskich dzieci w wieku do 12 lat, 96% 18-latków i 99,9% osób w przedziale wiekowym 35-44 lat.

Czy soniczna szczoteczka do zębów to najlepszy wybór? Ekspertka odpowiada.

Jak często myjesz zęby? Czy po zapoznaniu się z treścią artykułu uważasz, że powinieneś coś zmienić w swojej codziennej rutynie higieny jamy ustnej?

Źródła: brightside.me, oralhealthsupport.ucsf.edu

Może Cię zainteresować