Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Porównali płuca palacza z płucami po COVID-19. Różnica przeraża nawet lekarzy!

Choć zdiagnozowania pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 minął już przeszło rok, koronawirus wciąż nie przestaje zaskakiwać. Tyczy się to m.in długoterminowego wpływu na zdrowie osoby, która wygrała walkę z wirusem, ale wciąż nie wróciła do pełni sił.

Pewien lekarz z Teksasu, który od marca minionego roku wyleczył tysiące pacjentów z COVID-19, podzielił się cennymi spostrzeżeniami na temat koronawirusa i konsekwencji, jakie niesie za sobą zakażenie. Aby jeszcze bardziej to zobrazować, zestawił ze sobą trzy zdjęcia rentgenowskie płuc. Pierwsze zdjęcie przedstawiało płuca zdrowej osoby, drugie palacza, a trzecie pacjenta, który przeszedł zakażenie COVID-19.

Chirurg ujawnił cenne informacje na temat COVID-19 i jego długoterminowych skutków po porównaniu 3 zdjęć rentgenowskich płuc

Dr Brittany Bankhead-Kendall, adiunkt z Texas Tech University Health Sciences Center, opublikowała na Twitterze wstrząsający wpis.

Youtube

Zdaniem chirurg płuca po COVID-19 wyglądają o wiele gorzej niż płuca nawet największego palacza, z jakimi kiedykolwiek miała do czynienia. Potwierdzeniem tych słów mają być trzy zdjęcia z prześwietleń płuc. Pierwsze z nich przedstawia płuca zdrowego pacjenta, drugie palacza, a trzecie pacjenta po przebyciu COVID-19. Nie trzeba być specjalistą, aby zobaczyć kolosalną różnicę!

Płuca zdrowego pacjenta wydają się być czyste. Zdjęcie przedstawia dużo czarnej przestrzeni, co jest równoznaczne z dużą pojemnością zdrowych płuc

pluca palacza i osoby chorej na covid-19
Twitter 

Patrząc na zdjęcie rentgenowskie przedstawiające płuca palacza można zauważyć pewne zmętnienie wskazujące na blizny i zatory

pluca palacza i osoby chorej na covid-19
Twitter

Trzecie zdjęcie przedstawia płuca osoby po przebyciu COVID-19. Płuca są niemal całkowicie białe, co oznacza, że są poważnie uszkodzone, a ich wydolność „bardzo mocno nadszarpnięta”

pluca palacza i osoby chorej na covid-19
Twitter

Zdarzają się przypadki ludzi, którzy po przebyciu COVID-19 uważają, że nic im nie jest. Prześwietlenie płuc, na którym widać dużo białej, gęstej „blizny”, mówi jednak coś zupełnie innego… Uczulam, że jeśli nie odczuwasz teraz problemów zdrowotnych, a zdjęcie RTG klatki piersiowej pokazuje coś takiego, bardzo możliwe, że będziesz mieć problemy zdrowotne w późniejszym czasie – podkreśla Dr. Brittany Bankhead-Kendall

Nawet zupełnie bezobjawowi pacjenci mogą mieć bardzo złe wyniki ukazane podczas prześwietlenia klatki piersiowej. Dr Bankhead Kendall dodaje także, że jeśli pacjent po przebyciu zakażenia COVID-19 ma duszności, powinien pozostawać w stałym kontakcie ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

W komentarzach pod wpisem doktor błyskawicznie pojawiło się mnóstwo wpisów osób, które potwierdzają słowa lekarki. Na podstawie własnych doświadczeń i doświadczeń swoich bliskich, którzy przeszli zakażenie COVID-19 potwierdzili, że mimo wygranej walki z chorobą, wciąż mierzą się z jej bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Źródła: www.boredpanda.com