Kategorie Choroby układu oddechowegoZdrowie

Niezwykłe odkrycie naukowców: Płuca wracają do zdrowia nawet po 40 latach palenia

„Palę od kilkudziesięciu lat i już nie ma sensu, żebym rzucał palenie”. Najnowsze badania naukowców dowodzą, że nigdy nie jest za późno na zerwanie z nałogiem. Przedstawili dowody na niezwykłą zdolność do regeneracji nawet bardzo zdewastowanych przez papierosy płuc.

Płuca naprawiają się same? Zaskakujące wyniki badań

Do tej pory powszechnie uważano, że mutacje DNA, które zostały spowodowane dymem tytoniowym – substancje chemiczne uszkadzają DNA w komórkach płuc – są nieodwracalne. Tak zachodzi między innymi proces powstawania śmiertelnie niebezpiecznych nowotworów. Uważano, że porzucenie nałogu, jakim jest palenie papierosów, ma na celu ocalenie tylko i wyłącznie komórek zdrowych. Tymczasem okazuje się, że gra toczy się także o komórki, które zostały poważnie uszkodzone. Jak to możliwe? Odkrycia dokonali naukowcy z brytyjskiego Sanger Institute. Badacze wciąż do końca nie potrafią wytłumaczyć tego „zjawiska”. Ich zdaniem zniszczone komórki funkcjonują niczym w „bunkrze nuklerarnym”.

Byliśmy całkowicie nieprzygotowani na to odkrycie – przyznał dr Peter Campbell z Sanger Institute w rozmowie z BBC

Pexels

Wnioski badań

Badanie przeprowadzono na osobach, które rzuciły palenie, ale wcześniej paliły średnio paczkę papierosów przez 40 lat. Kiedy naukowcy przyjrzeli się ich płucom, okazało się, że aż 40 procent komórek wyglądało tak, jakby nigdy wcześniej nie miały styczności z dymem tytoniowym. Stało się tak, ponieważ zdrowe komórki urosły i zregenerowały błonę śluzową zastępując jednocześnie komórki uszkodzone.

Odkrycie naukowców nie powinno być w żaden sposób zachętą do palenia, a wręcz przeciwnie, zachętą do nie rzucenia papierosów. Należy pamiętać, że palenie papierosów powoduje około 70% wszystkich przypadków raka płuc i zabija każdego roku około 1,2 miliona ludzi. Palacze są także dwukrotnie bardziej narażeni na zawał serca i 30 razy bardziej na raka płuc.

Chirurg pokazał płuca zmarłego 52-latka, który palił nałogowo przez 30 lat życia

Jakiś czas temu światło dzienne ujrzały zdjęcia płuc zmarłego mężczyzny, który nałogowo palił papierosy przez 30 lat życia. Choć początkowo miały być przeznaczone do przeszczepu, lekarze nie mieli najmniejszych wątpliwości, że się do tego zupełnie nie nadają – przypominały bardziej węgiel drzewny, niż narząd, który mógłby się znajdować w ciele człowieka.

Chen Jingyu

Wciąż nasuwa się pytanie, ile czasu potrzeba do regeneracji zniszczonych od dymu tytoniowego płuc?

Źródła: bbc.com
Fotografie: www.pexels.com