×

Uważaj na plomby amalgamatowe. Mogą być przyczyną wielu chorób

Regularnie myjesz zęby, a ewentualne ubytki leczysz u stomatologa? Świetnie! Jednak nie bez znaczenia jest rodzaj wypełnienia, na jaki się zdecydujesz. Plomby amalgamatowe, tzw. „srebrne plomby” są wytrzymałe i mają ładnie brzmiącą nazwę. Jednak w rzeczywistości to bardzo szkodliwe materiały, które mogą powodować alergie i choroby autoimmunologiczne.

Co to są plomby amalgamatowe?

Amalgamaty stomatologiczne (ortęć), to wypełnienia nazywane potocznie „srebrnymi plombami”. Powstają one z połączenia srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci w odpowiednich proporcjach.

Charakteryzują się większą twardością i odpornością na ściskanie niż białe, światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe. Mogą przetrwać nawet 30 lat!

Z uwagi na swój srebrny kolor nie wygląda zbyt estetycznie. Jednak największe kontrowersje budzi w nich duża zawartość rtęci, która ma właściwości toksyczne. Pierwiastek ten odkłada się w naszych tkankach, a skumulowana w organizmie rtęć może powodować m.in. alergie, choroby neurologiczne i autoimmunologiczne, a także nowotwory.

Dostępne są inne alternatywy, ale w Polsce refundowane przez NFZ są tylko wypełnienia amalgamatowe

„Srebrne plomby” w rzeczywistości zawierają więcej rtęci niż srebra i dlatego są niebezpieczne

Rtęć uwalniana jest do atmosfery poprzez wybuchy wulkanów, pożary lasów czy wietrzenie skał i w takich ilościach nie byłaby nas dla szkodliwa. Niestety ludzkość znacznie zanieczyściła środowisko wytwarzając toksyczne pierwiastki wykorzystywane m.in. w termometrach, lampach fluorescencyjnych i plombach amalgamatowych.

Badania wykazują szkodliwe działanie rtęci. Powoduje ona bowiem szereg uciążliwych dolegliwości, a zgromadzona w dużych ilościach prowadzi do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie, które są przyczyną wielu chorób.

Objawy zatrucia rtęcią

Objawy zatrucia mogą się różnić w zależności od wieku danej osoby i czasu jej ekspozycji na rtęć. W dodatku, wraz ze wzrostem zawartości tego pierwiastka w organizmie człowieka, nasilają się symptomy zatrucia.

Do najczęstszych objawów zaliczamy:

– kaszel,

– zapalenie płuc,

– nudności i/lub wymioty,

– biegunka (nawet krwawa),

– wrażenie drętwienia rąk, twarzy u innych obszarów,

– drgawki,

– niepokój,

– metaliczny posmak w ustach,

– problemy z ustaniem w miejscu,

– spowolnienie ruchowe,

– pogorszenie wzroku.

Długotrwałe narażenia na ekspozycję rtęci prowadzi do:

– ​​uszkodzeń neurologicznych, bólu głowy, zmian nastroju (drażliwość, depresyjny nastrój), problemów z koncentracją i pamięcią, bezsennością;

– chorób układu immunologicznego (choroba Alzhaimera, Parkinsona, choroba Hashimoto) oraz alergii,

– uszkodzeń nerek, bólu brzucha, ostrego zapalenia żołądka i jelit,

– uszkodzeń dziąseł oraz wypadania zębów, paradontozy, a także problemów z oddychaniem,

– chorób układu krążenia, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, zawału mięśnia sercowego,

– zaburzeń płodności, zmniejszenia ilości plemników w nasieniu oraz deformacji płodu i zmniejszenia masy urodzeniowej.

Niestety objawy zatrucia rtęcią nie należą do charakterystycznych i łatwo je pomylić z objawami innych chorób

Czy zatrucie rtęcią można wyleczyć?

Jeśli zatrucie nastąpiło w wyniku połknięcia rtęci, stosuje się:

– płukanie żołądka (o ile nie zaobserwowano objawów świadczących o uszkodzeniu śluzówki przewodu pokarmowego),
– węgiel aktywny,

– sól sodową kwasu sulfonowego,

– penicylaminę.

Jednak najczęściej jest to leczenie objawowe. Polega ono na łagodzeniu symptomów, które już wystąpiły, nie działając na bezpośrednią przyczynę. Nie istnieje bowiem niezawodna odtrutka na zatrucie rtęcią.

Stosuje się hemodializy i leczenie chelatujące, które może obniżyć poziom tego pierwiastka w organizmie. Jednak całkowite wyleczenie nie jest możliwe

Co więc zrobić z posiadanymi srebrnymi wypełnieniami? Czy trzeba wymieniać plomby amalgamatowe?

Amalgamaty w stomatologii stosuje się od ponad 150 lat. I chociaż obecnie odchodzi się od tego rodzaju wypełnień, wiele osób nadal posiada srebrne plomby.

Toksyczne opary rtęci

Są one jednak szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza te starej generacji. Rtęć uwalnia toksyczne opary, które przenikają do różnych części ciała, kumulują się w tkankach i powodują szereg chorób. Dlatego warto zastanowić się nad wymianą wypełnienia zęba.

Toksyczne opary uwalniają się między innymi podczas:
– spożywania gorących napojów,
– żucia gumy,
– szczotkowania zębów,
– zgrzytania zębami,
– wstawiania i usuwania wypełnienia amalgamatowego.

Nieszczelne plomby prowadzą do powstania próchnicy

Innym ważnym argumentem za usunięciem srebrnych plomb jest ich nieszczelność. Amalgamat nie łączy się chemicznie ze szkliwem i zębiną, dlatego między wypełnieniem a tkankami zęba mogą tworzyć się szczeliny, przez które przenikają bakterie. To wszystko prowadzi do rozwinięcia się próchnicy.

Dodatkowo, po założeniu takiej plomby czasami dochodzi do przebarwienia tkanek zęba, a nawet dziąsła. Co więcej, pod wpływem zmian temperatur objętość amalgamatu zwiększa się i może powodować pękanie bardzo osłabionych zębów.

Czy w każdym gabinecie można usunąć srebrne plomby?

Usuwanie wypełnienia amalgamatowego również naraża na kontakt z rtęcią, która zostaje uwolniona w trakcie borowania. W związku z tym, plomby powinny być wymieniane przez doświadczonego dentystę, przy zachowaniu szczególnej ostrożności w wyspecjalizowanych salonach stomatologicznych.

Bowiem zgodnie z unijnymi regulacjami od 1 stycznia 2019 r. gabinety, w których stosowany jest amalgamat stomatologiczny oraz usuwane są wypełnienia z tego materiału muszą być wyposażone w separatory amalgamatu. Mają one zapobiegać przedostawaniu się rtęci do środowiska poprzez zatrzymywanie i zbieranie cząstek tego stopu, znajdujących się również w zużytej wodzie.

Jak przebiega wymiana plomb amalgamatowych?

Odpowiednie procedury stomatologiczne, tzw. standardy SMART mają zapewnić bezpieczne usunięcie srebrnych wypełnień. Zgodnie z nimi, pacjent powinien być ubrany w specjalną, jednorazową odzież ochronną oraz mieć założony koferdam (ślinochron), który odizolowuje wybrany ząb i nie pozwala na dostanie się amalgamatu do jamy ustnej.

Ponadto, żeby nie dochodziło do wdychania oparów rtęci przez osobę, która jest poddawana zabiegowi trzeba ją podłączyć do zewnętrznego źródła tlenu przez maskę nosową. Z kolei, stomatolog dla własnego bezpieczeństwa, powinien używać winylowe rękawiczki ochronne oraz maseczkę z odpowiednimi filtrami do rtęci.

Amalgamat usuwa się w jak największych kawałkach, po jego wcześniejszym przecięciu na fragmenty. Następnie ząb oczyszcza się z osadu i płytki nazębnej oraz wypełnia nową plombą.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1102/2008 z 1 lipca 2018 r. – amalgamatu stomatologicznego nie można stosować w leczeniu zębów mlecznych, w leczeniu stomatologicznym dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących, z wyjątkiem sytuacji, w których lekarz dentysta uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne pacjenta

Plomby amalgamatowe mają być wycofane w Unii Europejskiej do 2030 roku, ale o wymianie wypełnień, które już posiadasz musisz zadbać sam

Może Cię zainteresować