×

Płody słuchające muzyki zachowują się inaczej. Lekarze postanowili się im przyjrzeć

Muzyka znana jest ze swoich możliwości – od uspokajania, walczenia z depresją, podnoszenia poziomu energii i motywacji, aż do stymulacji mózgu. Okazuje się, że jej dźwięki są równie istotne dla jeszcze nienarodzonych maluszków!

Źródło: VisualHunt

Źródło: VisualHunt

DZIECKO SŁYSZY

Większość maleństw rozwijających się w brzuchu zaczyna słyszeć około 25 tygodnia ciąży. Słuch oczywiście cały czas nadal się rozwija, ale wystarczy 25 tygodni by rozpoznawać dźwięki, oraz by miały one wpływ na jeszcze nienarodzone dziecko!

WPŁYW MUZYKI

Badania naukowców udowodniły, że będąc w brzuchu matki, dzieci różnorodnie reagują na muzykę. Pomiędzy 28, a 32 tygodniem życia, głośna muzyka wywołuje u nich przyspieszenie bicia serca dziecka i to nawet w 30 sekund od rozpoczęcia się głośnych dźwięków. Ten sam efekt wywoływały szybkie utwory lub te, które trwały powyżej 5 minut . Natomiast wolniejsza, cichsza muzyka uspokajała rytm bicia serca płodu, a także jego ruchy.

Źródło: VisualHunt

Źródło: VisualHunt

MUZYKA UCZY

Istnieją badania, które pokazują, że nienarodzone dzieci uczą się języka jeszcze będąc w brzuchu mamy i to właśnie dzięki swojemu słuchowi. Poza naszymi rozmowami, to właśnie muzyka okazała się mieć duży wpływ na późniejsze zdolności do szybkiego uczenia się słów, rozpoznawania ich dźwięków i różnych języków.

W 1985 roku naukowcy udowodnili, że dzieci, które w czasie ciąży doświadczały muzycznych dźwięków z zewnątrz, szybciej próbują się komunikować mówiąc oraz potrafią skupiać swoją uwagę na dłużej. W 1997 roku badania wykazały, że muzyka doskonale wpływała na zdolności ruchowe oraz poznawcze noworodków. Dzieci, którym rodzice nie puszczali muzyki w trakcie ciąży, wolniej uczyły się ruchów, naśladowania dźwięków i były mniej ciekawe otoczenia.

DOBRE RADY

Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę z puszczaniem muzyki Waszym nienarodzonym maluszkom, pamiętajcie o tym, by zbytnio nie eksperymentować. Najlepszym wyborem będą spokojne melodie lub takie, które kojarzą się z pozytywnymi emocjami i są pełne radosnych dźwięków. Zbyt częste zmienianie gatunków i utworów nie będzie dobrym pomysłem. Zwracajcie uwagę także na głośność – wystarczy cicha muzyka by dziecko ją usłyszało. Poza tym długie przebywanie w zbyt głośnych pomieszczeniach może wywołać przedwczesny poród!

Dobra muzyka na pewno nie zaszkodzi Waszym skarbom, co więcej, zaowocuje pozytywnymi zmianami w ich rozwoju, które zauważycie w miarę ich rośnięcia. Dlatego zachęcamy Was do wspólnego słuchania, podśpiewywania i cieszenia się muzyką w ciąży.

via GIPHY

 

 

Może Cię zainteresować