×

Oto, jak zmienia się płodność u kobiet i u mężczyzn w ciągu całego cyklu życia

Kiedy na świecie pojawia się dziewczynka, posiada w jajnikach około 2 milionów komórek jajowych. Zaskoczony?

Cóż, komórki jajowe są wytwarzane podczas rozwoju płodu. Około 20 tygodnia ciąży dziewczynka może mieć ich aż pięć milionów! W trakcie dojrzewania niektóre z nich będą ulegać degradacji. Nawet po tym procesie młodym kobietom zostaje około 300 000 lub więcej komórek jajowych.

Każdego miesiąca hormony ciała stymulują kilkanaście jajeczek do dojrzewania, ale zwyczajowo tylko jedno z nich jest uwalniane. Dojrzała komórka jajowa zmienia położenie i wędruje do macicy, gdzie czeka około 24 godzin na przybycie plemników. Pozostałe komórki jajowe, które nie zostaną uwolnione, obumierają.

Szacuje się, że w trakcie całego okresu rozrodczego kobiety tylko 450 jajeczek nadaje się do poczęcia dziecka. W przeciwieństwie do męskich plemników, z czasem liczba komórek jajowych maleje. Spadająca liczba jajeczek ostatecznie powoduje menopauzę u kobiet.

Co się dzieje w ciałach 20-latek?

W tym wieku kobiety mają już tylko około 100 000-200 000 jajeczek. Gdzie są te miliony? Nie martw się, pozostałe komórki jajowe są wysokiej jakości i wystarczająco dobre, aby zajść w ciążę. Są to najlepsze lata reprodukcyjne dla kobiety, gdyż posiada 75-procentową szansę na poczęcie w ciągu 1 roku prób. Pod koniec drugiej dekady życia płodność spada.

Co się dzieje w trzeciej dekadzie życia kobiety?

Ilość komórek jajowych maleje wraz z wiekiem. Kobiety tracą ich około 1000 podczas jednego cyklu. Po osiągnięciu późnych lat 30 jakość komórek staje się problemem. Jajeczka mogą wykazywać problemy chromosomalne. Szanse na zajście w ciążę w ciągu jednego roku prób maleje do 54 procent. W tym wieku ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka z wadą genetyczną jest znacznie większe.

Co się dzieje po ukończeniu 40 roku życia przez kobietę?

Gdy kobiety kończą 40 lat, niepłodność szybko wzrasta. Komórki jajowe ulegają degradacji, a ich kondycja jest często stosunkowo słaba. W tym wieku istnieje również duża szansa na poczęcie dziecka z zespołem Downa. Kiedy w organizmie kobiety pozostanie około 15 000 komórek jajowych, zaczyna się proces przekwitania.

Zegar biologiczny mężczyzny

U mężczyzn nie jest to tak skomplikowane. Są oni zdolni do stałego uzupełniania zapasów spermy. Jednak niezdrowy styl życia nie idzie w parze z jakością plemników. Nałóg alkoholowy, palenie papierosów lub zażywanie narkotyków może wpływać na ilość i jakość nasienia. Już w wieku 30 lat mężczyźni mogą wytwarzać nieprawidłowo ukształtowane plemniki. Taki proces może powodować problemy genetyczne u noworodka.

Ponadto nowe badania wykazały, że plemniki są podatne na uszkodzenie wywołane nowoczesną technologią bezprzewodową. Pomimo spadku płodności mężczyźni nadal mogą płodzić dzieci, nawet do 60-70 roku życia.

Może Cię zainteresować