×

Sperma może posłużyć do skutecznego leczenia raka. Sprytna, ale nieco kontrowersyjna metoda

Plemniki, oprócz zapładniania komórki jajowej, mogą mieć zupełnie nowe zastosowanie. Badacze twierdzą, że są one doskonałym nośnikiem leków, gdyż są przystosowane do przemieszczania się wewnątrz ciała. Przeprowadzone eksperymenty potwierdzają, że plemniki mogą być wykorzystywane w leczeniu nowotworów. Jak tego dokonano?

W walce z nowotworami obecnie najskuteczniejsza jest chemioterapia, jednak ma szereg efektów ubocznych. Ponieważ unicestwia zarówno komórki obarczone zmianami, jak i zdrowe, chorzy poddawani chemioterapii są zazwyczaj wyczerpani, cierpią z powodu wymiotów, ogólnego osłabienia i złego samopoczucia. Z tego powodu naukowcy zawzięcie szukają metody, która pozwoliłaby efektywnie walczyć z rakiem, celując bezpośrednio w źródło problemu, bez osłabiania całego organizmu chorego.

Haifeng Xu z Leibniz Institute for Solid State and Materials Research w Niemczech oraz współtowarzysze prowadzą badania z wykorzystaniem plemników, które mają przetransportowywać leki do rozwiniętych nowotworów kobiecych narządów płciowych. Naukowcy odkryli, że po wypełnieniu główek plemników doksorubicyną, czyli antybiotykiem o działaniu cytostatycznym, oraz dodaniu ich do naczynia zawierającego małe fragmenty raka szyjki macicy, plemniki podążały w ich kierunku, zabijając aż 87% chorych komórek w ciągu trzech dni.

Naukowcy twierdzą, że plemniki mogą idealnie sprawdzić się jako nośnik leku, co w dużym stopniu minimalizowałoby skutki uboczne i niepożądaną akumulację toksycznego leku w zdrowych tkankach.

Może Cię zainteresować