Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Koniec darmowych szczepień na COVID-19 jest możliwy. „Państwa po prostu na to nie stać…”

Mimo masowych szczepień na COVID-19, które w ostatnich tygodniach są realizowane w Polsce, końca epidemii wciąż nie widać. Wielu ekspertów jest zgodnych co do tego, że wirus SARS-CoV-2 pozostanie na dłużej i podobnie jak w przypadku wirusa grypy, niezbędne będą regularne szczepienia. Te na dzień dzisiejszy wydają się być jedyną skuteczną bronią. Niewykluczone jednak, że w niedalekiej przyszłości nie będą one już darmowe.

Koniec darmowych szczepień jest możliwy

Za ponad 62 milionów sztuk szczepionek różnych firm rząd zapłacił blisko 2,5 miliarda złotych. Mimo ogromnych kosztów, szczepionka na koronawirusa jest bezpłatna (w pełni refundowana). Refundacją objęci są wszyscy szczepiący się Polacy, dla których szczepienie przeciwko COVID-19 jest dobrowolne.

płatne szczepionki na COVID-19
Pixabay

Czy darmowe szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 już wkrótce mogą być odpłatne? Niewykluczone, że tak. Jeśli w przyszłym roku Narodowy Program Szczepień trzeba będzie powtórzyć, możliwe, że za preparat trzeba będzie zapłacić. Głos w tej sprawie w wywiadzie dla fakt.pl zabrał wirusolog Włodzimierz Gut.

Nie ma możliwości, by państwo płaciło, bo państwa po prostu na to nie stać. Funduszu narodowego dla wszystkich nie będzie nikt tworzył, bo to byłoby finansowe szaleństwo

Wyjątkiem dla pracownika może być sytuacja, kiedy to pracodawca zdecyduje się refundować swoim pracownikom koszty szczepień. W takim pracownik zostaje odciążony od kosztów szczepień.

Jeśli COVID-19 zamienimy w chorobę łagodną, to może być jak z grypą – czyli za szczepionki będziemy płacić lub koszty będą pokrywać pracodawcy – podkreśla specjalista chorób zakaźnych prof. Robert Flisiak

Jak do płatnych szczepień odnosi się rząd? Kiedy szef programu szczepień, minister Michał Dworczyk, wciąż nie odniósł się do pomysłu wprowadzenia płatnych szczepień. Prawdopodobnie wciąż jest jeszcze za wcześnie, abyśmy mogli poznać jednoznaczną odpowiedź w tym temacie.

płatne szczepionki na COVID-19
Pixabay

Jakie szczepionki na COVID-19 są dostępne na rynku?

W Unii Europejskiej zostały dopuszczone do obrotu 4 szczepionki:

  • Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech;
  • COVID-19 Vaccine Moderna firmy Moderna;
  • COVID-19 Vaccine AstraZeneca (obecna nazwa Vaxzevria) koncernu AstraZeneca;
  • COVID-19 Vaccine Janssen

Szczepienia w Polsce

Na dzień dzisiejszy wykonano w Polsce blisko 9 milionów szczepień. Pierwszą dawkę przyjęło nieco ponad 6,5 miliona Polaków, podczas gdy w pełni zaszczepionych jest blisko 2,3 miliona osób. Od początku rozpoczęcia programu szczepień zgłoszono w kraju 6 tys. 132 niepożądanych odczynów i zutylizowano 9 tys. 811 dawek szczepionek.

Myślisz, że za szczepionkę na COVID-19 będziemy musieli wkrótce zapłacić?

płatne szczepionki na covid-19
Flickr
Źródła: www.fakt.pl, www.medicover.pl