Kategorie NowotworyStopyUrodaZdrowie

Plastikowe sandały niebezpieczne dla zdrowia. Eksperci zalecają, aby je natychmiast wyrzucić

Plastikowe sandały to buty, bez których co niektórzy nie wyobrażają sobie życia. Łatwo się je zakłada, zdejmuje, a zniszczenie ich graniczy z cudem. Tymczasem eksperci ostrzegają, że… należy się ich pozbyć! Ich zdaniem są silnie zanieczyszczone rakotwórczymi chemikaliami. Jak to możliwe i co tak naprawdę mogą skrywać niepozorne, plastikowe sandały?

Badanie, które zaniepokoi wielbicieli plastikowych sandałów

Badanie przeprowadzone przez niemieckich ekspertów poruszyło rynkiem plastikowych sandałów. Naukowcy wzięli pod lupę 10 par plastikowych chodaków różnych marek i w różnym przedziale cenowym. W swoich dochodzeniu skupili się poszukiwaniu metali ciężkich, rozpuszczalników, a przede wszystkim wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), czyli substancji składających się ze zmiękczaczy i czarnych cząstek, które uważa się za wysoce rakotwórcze.

Wikimedia Commons

Wyniki badań

Wyniki badań szokują. Okazuje się, ze tylko 30 procent poddanych analizie butów było wolnych od wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Reszta, zwłaszcza czarne buty ogrodowe, zawierała WWA! Co istotne, toksyczny środek chemiczny może być wdychany, ale jest także wchłaniany przez skórę. To by tłumaczyło, dlaczego pod lupę wzięto właśnie plastikowe sandały – kiedy je nosimy, zwykle robimy to bez skarpet, zwłaszcza w czasie upałów.

O tym, czy Twoje plastikowe buty są obciążone ciężkimi, szkodliwymi materiałami, może świadczyć ich gryzący lub słodki zapach. Oczywiście nic nie zastąpi dokładnych badań przeprowadzonych w laboratorium, nie mniej jednak jest to jakaś metoda, która może uchronić Cię przed czyhającym w tego rodzaju butach niebezpieczeństwem.

Pixabay

Ostrzeżenie

Laboratorium ostrzega, aby nie nosić lub znacznie ograniczyć noszenie plastikowych butów. Jeśli już nie jesteśmy w stanie z nich zrezygnować, to przynajmniej zakładajmy skarpetki podczas ich używania. Wszystko po to, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć wchłanianie niepożądanych związków chemicznych przez skórę.

Oczywiście nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Chodzenie z plastikowych butach od czasu do czasu prawdopodobnie nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

Źródła: zdroweporadniki.pl
Fotografie: Optimized by JPEGmini 3.14.2.84235 0x0149113e (miniatura wpisu), pixabay.com