Martwisz się czy Twoje dziecko nie będzie miało płaskiej główki? Czaszka niemowlaka jest bardzo miękka i plastyczna, co sprawia, że każdy długotrwały ucisk, nawet na małym jej obszarze, może spowodować zniekształcenie. Sprawdź, jak temu zapobiec!

Zespół płaskiej głowy, inaczej plagiocefalia, to rodzaj deformacji główki dziecka, do którego dochodzi najczęściej przez spanie niemowlaka na plecach lub w jednej pozycji. Łatwo zapobiec tej nieestetycznej deformacji, dzięki zastosowaniu się do kilku prostych porad.
Oto 4 sposoby, które pomogą Ci zapobiec spłaszczeniu główki u niemowlaka:
1. Zmieniaj pozycję główki

Zawsze bezpieczniej jest, aby dziecko spało na plecach, gdyż może ono swobodnie oddychać. Należy jednak pamiętać, że w takim ułożeniu głowa jest zwracana zazwyczaj w jednym kierunku. Należy obserwować niemowlaka i często zmieniać pozycję jego głowy. To pomoże uniknąć nacisku na jedną stronę miękkiej czaszki. Zazwyczaj malutkie dziecko spędza dużo czasu na spaniu, więc jeśli główka zawsze leży po tej samej stronie, nie kształtuje się symetrycznie.
2. Zmieniaj układ interesujących niemowlaka rzeczy

Ogólnie rzecz biorąc, jasne kolory, okna, drzwi, zasłony, zabawki i inne ruchome obiekty interesują dziecko. Jeśli za każdym razem wykazuje ono preferencję do patrzenia w określonym kierunku, zmieniaj układ obiektów w pomieszczeniu. W ten sposób można stymulować ruch główki w przeciwnym kierunku, co daje większe szanse na idealnie ukształtowaną potylicę dziecka.
3. Leżenie na brzuchu jest ważne!

Pozwól dziecku leżeć na brzuchu na twardej i płaskiej powierzchni przez co najmniej 10-15 minut dziennie. Ta pozycja jest ważna, ponieważ stymuluje dziecko do podnoszenia główki, pomaga wzmocnić mięśnie szyi i minimalizuje czas spędzony na plecach. Również jak najczęstsze noszenie niemowlaka jest dobrym pomysłem. Zaleca się ścisły nadzór, gdy dziecko znajduje się na brzuchu.
4. Monitoruj pozycję, w której śpi dziecko

Niezależnie od tego, czy poprawiasz położenie głowy dziecka i zmieniasz układ rzeczy w pokoju, jeśli dziecko chce spać za każdym razem z głową w tym samym kierunku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Może on zadecydować o skierowaniu dziecka do fizjoterapeuty. Pediatra może również zalecić zakładanie kasku do formowania czaszki, ale pamiętaj, zakup kasku bez konsultacji z lekarzem jest niebezpieczny.