×

Dziennikarka przez 14 dni codziennie robiła deskę. Po dwóch tygodniach wyciągnęła wnioski

Plank to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że możemy je wykonywać o każdej porze i praktycznie w każdym miejscu – jedynym warunkiem jest niewielka przestrzeń. Co daje regularne wykonywanie deski codziennie przez dwa tygodnie? Ona postanowiła to sprawdzić.

Ćwiczenie deska – można je kochać lub nienawidzić. Zdecydowanie większa część osób zalicza się jednak do tej drugiej grupy – Ty również? 🙂 Każdy, kto jednak spróbował tego ćwiczenia, a przede wszystkim nauczył się wykonywać je prawidłowo, wie, ile korzyści może przynieść taka forma treningu. Jeśli nie wiesz, warto przeczytać o wnioskach jednej z dziennikarek portalu „Runners World”.

<a href=Instagram">

Instagram

Robiła plank codziennie przez dwa tygodnie

Dziennikarka Ashley Mateo nigdy nie była miłośniczką planku. Słyszała jednak o nim wiele dobrego, dlatego też postanowiła wyjść ze swojej strefy komfortu i podjęła się próby wykonywania deski przez kolejne 14 dni. Wyzwanie polegało na przytrzymaniu pozycji deski przez jedynie 60 sekund. Tym razem bez oszukiwania, podpierania się kolanami, wyginania itp.. W końcu wyzwanie to wyzwanie! Jakie były tego efekty? Mateo po dwóch tygodniach podzieliła się swoją opinią.

<a href=Instagram">

Instagram

Wnioski po dwóch tygodniach robienia planku

Ashley w pierwszej kolejności zauważyła, że zawsze miała świetne warunki do tego, aby codziennie wykonać to ćwiczenie. Dużym plusem był również poświęcony ćwiczeniu czas – 60 sekund to naprawdę niedużo i tyle czasu w skali dnia jest z pewnością w stanie znaleźć każdy. Poza tym dziennikarka bała się, że ćwiczenie będzie dla niej nudne, ale obawy bardzo szybko zniknęły, bowiem wyszukała kilka różnych wariantów tradycyjnego planku. Deska z naprzemiennym unoszeniem nóg czy rąk sprawiły, że jeszcze mocniej angażowała do pracy swoje ciało.

Dziennikarka zauważyła także, że wyzwanie planku wzmacnia nie tylko kondycję ciała, ale i siłę psychiczną. W końcu utrzymanie założonych postanowień było dla niej priorytetem, choć utrzymanie deski przez minutę, kiedy mięśnie pieką, nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych doznań.

Ashley przyznała, że na początku wyzwania utrzymanie deski przez kilkanaście sekund stanowiło już problem. Jej kondycja poprawiała się jednak z dnia na dzień do tego stopnia, że na koniec 2-tygodniowego wyzwania bez problemu utrzymała plank w poprawnej pozycji przez 70 sekund – to chyba najlepszy dowód na to, że trening przyniósł efekty i wzmocnił mięśnie brzucha.

<a href=Instagram">

Instagram

Plank – poprawne wykonanie

  1. Połóż się na brzuchu.
  2. Umieść łokcie w lini pod parkami, oprzyj się na palcach stóp unosząc jednocześnie tułów i nogi nad ziemię.
  3. Napnij mocno brzuch i pośladki.
  4. Nie unoś pośladków do góry, ani nie wyginał odcinka lędźwiowego – biodra i czubek głowy powinny znajdować się w jednej linii.

Ciekawostka:

Źródła: myfitness.gazeta.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować