×

5 problemów zdrowotnych, w walce z którymi pomaga płacz. Czasami jest niezastąpiony

Płacz. Jedni się go wstydzą i ukrywają, gdy tylko w ich oczy pojawią się łzy, inni płaczą przy każdej nadarzającej się ku temu okazji. Jedni robią wszystko, aby go powstrzymać, inni płaczą w nocy do poduszki lub wylewają łzy na ramieniu bliskiej im osoby. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, okazuje się, że płacz może pomóc Ci się uporać z problemami zdrowotnymi.

Płacz na problemy zdrowotne

Wydawać by się mogło, że płacz jest tylko i wyłącznie oznaką słabości, która nie niesie za sobą nic pozytywnego. Czy, aby na pewno? Otóż nie! Jeśli zbiera Ci się na płacz, po prostu płacz, bowiem ta forma „wyrzucenia z siebie emocji” ma więcej korzyści zdrowotnych niż mogłoby nam się wydawać.

Płacz ma pozytywny wpływ na:

#1 Stres

Badanie z 2014 roku wykazało, że płacz może pomóc zwalczyć stres. Często nie dzieje się to jednak natychmiast – potrzeba conajmniej kilku minut, zanim odczujemy ulgę. Jak to możliwe? Płacz aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, który działa uspokajająco na nasz mózg.

#2 Ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar, zawał serca, demencja czy niewydolność nerek. Badania pokazują pokazują, że płacz obniża ciśnienie krwi.

#3 Toksyny

Łzy mogą oczyścić Twoje oczy z zanieczyszczeń w postaci kurzu. Ponadto podczas płaczu wypłukujemy toksyny, które gromadzą się w się w ciele w wyniku stresu. To z kolei pomaga obniżyć poziom kortyzolu (chormonu stresu), przez co poprawia się nasz nastrój.

#4 Ból

Kiedy odczuwamy ból, łzy potrafią pojawić się w naszych oczach mimowolnie. Badania wykazały, że płacz w takiej sytuacji działa nie tylko uspokajająco, ale także uwalnia oksytocynę i endorfiny – hormony, które mają właściwości łagodzące ból fizyczny, emocjonalny, a także sprawiają, że czujemy się lepiej.

#5 Huśtawki nastroju

Zmiany nastroju towarzyszą każdemu z nas, a wyzwolić je może wiele czynników. Jednym z nich jest gromadzenie się manganu – pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego – w naszym organizmie. Kiedy płaczemy, nadmiar manganu jest wypłukiwany wraz z naszymi łzami. W konsekwencji wpływa to na nasz nastrój, stajemy się spokojniejsi i bardziej skoncentrowani.

Kiedy więc masz ochotę się wypłakać, po prostu płacz!

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować