Kategorie Zdrowie

5 problemów zdrowotnych, w walce z którymi pomaga płacz. Czasami jest niezastąpiony

Płacz. Jedni się go wstydzą i ukrywają, gdy tylko w ich oczy pojawią się łzy, inni płaczą przy każdej nadarzającej się ku temu okazji. Jedni robią wszystko, aby go powstrzymać, inni płaczą w nocy do poduszki lub wylewają łzy na ramieniu bliskiej im osoby. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, okazuje się, że płacz może pomóc Ci się uporać z problemami zdrowotnymi.

Płacz na problemy zdrowotne

Wydawać by się mogło, że płacz jest tylko i wyłącznie oznaką słabości, która nie niesie za sobą nic pozytywnego. Czy, aby na pewno? Otóż nie! Jeśli zbiera Ci się na płacz, po prostu płacz, bowiem ta forma „wyrzucenia z siebie emocji” ma więcej korzyści zdrowotnych niż mogłoby nam się wydawać.

Flickr

Płacz ma pozytywny wpływ na:

#1 Stres

Badanie z 2014 roku wykazało, że płacz może pomóc zwalczyć stres. Często nie dzieje się to jednak natychmiast – potrzeba conajmniej kilku minut, zanim odczujemy ulgę. Jak to możliwe? Płacz aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, który działa uspokajająco na nasz mózg.

#2 Ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar, zawał serca, demencja czy niewydolność nerek. Badania pokazują pokazują, że płacz obniża ciśnienie krwi.

torange.biz

#3 Toksyny

Łzy mogą oczyścić Twoje oczy z zanieczyszczeń w postaci kurzu. Ponadto podczas płaczu wypłukujemy toksyny, które gromadzą się w się w ciele w wyniku stresu. To z kolei pomaga obniżyć poziom kortyzolu (chormonu stresu), przez co poprawia się nasz nastrój.

#4 Ból

Kiedy odczuwamy ból, łzy potrafią pojawić się w naszych oczach mimowolnie. Badania wykazały, że płacz w takiej sytuacji działa nie tylko uspokajająco, ale także uwalnia oksytocynę i endorfiny – hormony, które mają właściwości łagodzące ból fizyczny, emocjonalny, a także sprawiają, że czujemy się lepiej.

Pixinio

#5 Huśtawki nastroju

Zmiany nastroju towarzyszą każdemu z nas, a wyzwolić je może wiele czynników. Jednym z nich jest gromadzenie się manganu – pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego – w naszym organizmie. Kiedy płaczemy, nadmiar manganu jest wypłukiwany wraz z naszymi łzami. W konsekwencji wpływa to na nasz nastrój, stajemy się spokojniejsi i bardziej skoncentrowani.

Kiedy więc masz ochotę się wypłakać, po prostu płacz!

Źródła: brightside.me