×

Badanie: piwo może być lepszym napojem potreningowym, niż mogłoby nam się wydawać

Napoje alkoholowe nie idą w parze z aktywnością fizyczną, sportem czy zdrowiem i chyba nikt nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Paradoksalnie wyjątkiem od tej reguły wydaje się być piwo wypite po zaraz potreningu – tak mówią najnowsze wyniki badań.

Piwo po treningu to całkiem niezły pomysł

Miałeś ciężki trening? Napij się piwa! International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism opublikowało badania, które wykazało, że jasne piwo jest godną uwagi propozycją w regeneracji po treningu wytrzymałościowym.

Badania wykazały, że piwo, które ma mniej niż 4% alkoholu, może być skuteczną formą nawodnienia po treningu. Kiedy próg 4% zostaje przekroczony lub wypijemy więcej niż jedno piwo o niskiej zawartości alkoholu, zalety ustępują miejsca wadom. Pojawia się wówczas ryzyko większej utraty wody, potencjalnego wzrostu poziomu tkanki tłuszczowej i zmniejszonego wzrostu tkanki mięśniowej.

W przeglądzie zwrócono również uwagę, że dodanie sodu do piwa bezalkoholowego może poprawić właściwości nawadniające trunku. Takie połączenie ma jednak dość specyficzny smak, co nie każdemu może przypaść do gustu.

Piwo zawiera węglowodany i trochę sodu, w przeciwieństwie do wody, co może być korzystne po treningu. W przeciwieństwie do wody ma również smak, który wielu osobom mniej lub bardziej odpowiada – mówi dr Brad Schoenfeld, doradca naukowy ds. Zdrowia mężczyzn i profesor nadzwyczajny w Lehman College

Jest coś jeszcze…

Piwo zawiera polifenole, przeciwutleniacze i związki roślinne o działaniu przeciwwirusowym, które mogą wzmocnić układ odpornościowy i zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych, które mogą być skutkiem ubocznym ciężkiego treningu.

Piwo po treningu, ale nie przed treningiem

Piwo nigdy nie powinno być napojem, na który pozwalamy sobie przed treningiem. Z pewnością nie przełożyłoby się to na wyniki sportowe. Prawda jest taka, że musiałbyś wypić bardzo duże ilości alkoholu, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość energii do przeprowadzenia jednostki treningowej. Pytanie, w jakim byłbyś wtedy stanie? 🙂

Reasumując

Niezależnie od tego, czy wybierzesz piwo alkoholowe czy bezalkoholowe, wodę, mleko czy napój izotoniczny, odpowiednie nawodnienie jest kluczem do regeneracji sił po treningu. Nie ma nic złego w pierwszych dwóch propozycjach, a nawet mogą Ci przynieść dodatkowe korzyści, jednak przestrzegamy, aby nie stawiać na nie za każdym razem, kiedy tylko skończysz trening.

GIS wycofuje popularne piwo bezalkoholowe. Powód? Wcale nie jest bezalkoholowe!

Źródła: www.menshealth.com

Może Cię zainteresować