×

6 objawów, które mogą świadczyć o tym, że pijesz za dużo kawy. Czy dotyczą również Ciebie?

Szacuje się, że aż 50% Amerykanów pij kawę każdego dnia! Średnio na osobę przypada tam 3,1 filiżanki kawy dziennie, co jest najlepszym dowodem na to, że współczesny świat nie wyobraża sobie życia bez tego magicznego napoju. I choć wiele się mówi o jej pozytywnych właściwościach, okazuje się, że możemy wyróżnić pewne negatywne skutki, o których każdy powinien wiedzieć.

Uwielbiasz kawę? To świetnie! Pamiętaj jednak, aby nie pić jej zbyt dużo. Tłumaczymy dlaczego…

#1 Lęk

Kofeina wpływa na naszą czujność i koncentrację. Jeśli natomiast dostarczysz swojemu organizmowi zbyt duże ilości kawy, efekt może być zupełnie odwrotny – możesz stać się poddenerwowany i rozproszony. Dzieje się tak, ponieważ kawa jest czynnikiem wyzwalającym uwalnianie adrenaliny, która może wpływać na Twoje zachowanie. Jeśli więc zauważysz, że stałeś się zbyt nerwowy, warto spróbować ograniczyć spożycie kofeiny.

#2 Zmęczenie

Kawa, a zwłaszcza zawarta w niej kofeina, pobudza układ nerwowy, a także poprawia wydajność organizmu średnio o 11-12%. Niestety, jest w tym przypadku też druga strona medalu. Produktem ubocznym zachodzących procesów jest adenozyna.

Receptory w układzie nerwowym cały czas monitorują poziom adenozyny, a gdy jest on za wysoki, mózg spowalnia aktywność nerwową, rozszerza naczynia krwionośne, sprawiając, że stajesz się senny lub pragniesz odpoczynku – przypomina Lani Kingston w swojej książce „How to make coffee. The science behind the bean”

#3 Bezsenność

Kofeina nie tylko działa na nasz organizm pobudzająco i może powodować problemy z zaśnięciem, ale także wpływa na jakość snu. Naukowcy wykazali, że picie kawy może wydłużyć czas potrzeby do zaśnięcia. To z kolei przekłada się na nasze samopoczucie w ciągu dnia.

#4 Problemy z żołądkiem

Kawa faktycznie ma działanie przeczyszczające. Jest odpowiedzialna za uwalnianie hormonu, który powoduje, że nasz układ pokarmowy zaczyna pracować na innych obrotach. Co to oznacza? Picie zbyt dużej ilości kawy może prowadzić do powstawania luźnych stolców, a nawet biegunki. Poza tym kawa sprzyja refluksowi żołądkowo-przełykowemu. Jeśli więc masz problemy z żołądkiem, lepiej ogranicz spożycie kawy.

źródło: canva

źródło: canva

#5 Podwyższone tętno i uczucie zmęczenia

Wykazano, że ludzie, którzy piją duże ilości kawy, mają podwyższone tętno. Picie dużych ilości kawy nie jest więc zalecane osobom, które mają problemy z ciśnieniem krwi i sercem.

#6 Metabolizm przyspiesza

Kofeina wspomaga spalanie tłuszczu – badania wykazały, że przyspiesza metabolizm od 3 do nawet 11 procent. Nie mniej jednak kawa nie powinna być środkiem, który ma służyć redukcji tkanki tłuszczowej. Niektórzy ludzie nie tolerują kawy, a skutków negatywnych może być znacznie więcej niż tych pozytywnych. Problem polega na tym, że od kawy można się uzależnić. To z kolei przekłada się na zmniejszone spożycie wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ile kawy dziennie pijesz? Napisz w komentarzu.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować