Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirus

Nie żyje mężczyzna, który jako pierwszy na świecie został zaszczepiony przeciwko COVID-19

William Shakespeare nie żyje. Mężczyzna zapisał się w historii świata grubymi literami, jako człowiek, który pod koniec ubiegłego roku jako pierwszy mężczyzna na świecie przyjął szczepionkę przeciwko COVID-19. 81-latek odszedł po długiej walce z chorobą. Śmierć Williama nie miała nic wspólnego ze wspomnianym szczepieniem.

 Początek pandemii i pierwsze szczepienia

Wszyscy pamiętamy pierwszy przypadek zakażenia COVID-19, który oficjalnie miał miejsce 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, w środkowych Chinach. Kilka miesięcy później, a dokładniej 11 marca 2020 epidemia została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Świat stanął wówczas na głowie, aby opracować preparat, który pomógłby powstrzymać śmiertelne żniwo, jakie każdego, kolejnego dnia zbierał wirus. Blisko rok od momentu pojawienia się wirusa SARS-CoV-2 szczepionka była już gotowa.

Nie żyje mężczyzna, który jako pierwszy na świecie został zaszczepiony przeciwko COVID-19
Wikimedia Commons

Wielka Brytania była pierwszym krajem, który dopuścił szczepionkę przeciwko COVID-19 do użytku, co przyniosło zamierzone skutki. W ostatnich tygodniach odnotowuje się w Wielkiej Brytanii około 2 tys. zakażeń wirusem SARS-CoV-2 dziennie, podczas gdy w rekordowych dniach dobowy przyrost zakażeń wynosił ponad 67 tys. Wróćmy jednak do początku…

Szczepienia na wyspach rozpoczęły się 8 grudnia 2020 roku, co zdaniem brytyjskiego premiera Borisa Johnsona „stanowiło ogromny krok naprzód w walce z koronawirusem w Wielkiej Brytanii”.

Pierwszą zaszczepioną na świecie osobą była 90-letnia Margaret Keenan, która przyjęła preparat stworzony przez firmy Pfizer i BioNTech. Chwilę później zaszczepiony został pierwszy mężczyzna, 81-letni William Sheakespeare.

Instagram

Nie żyje mężczyzna, który jako pierwszy został zaszczepiony przeciwko COVID-19

Niestety, 25 maja media obiegła smutna informacja o śmierci mężczyzny, który jako pierwszy został zaszczepiony. 81-latek zmarł kilka dni temu w University Hospital Coventry. Jest to ta sama placówka, w której kilka miesięcy wcześniej został zaszczepiony. William odszedł po długiej walce z chorobą, która nie była powiązana z COVID-19 ani niepożądanym odczynem poszczepiennym.

Kim był William Sheakespeare?

Imiennik słynnego angielskiego dramaturga, William Shakespeare, dla znajomych Bill, mieszkał w Warwickshire. Mężczyzna był pracownikiem firmy Rolls Royce. Przez lata był radnym lokalnej parafii. William owdowił żonę Joy i zostawił po sobie dwóch synów oraz niemałą gromadkę wnucząt.

Spoczywaj w pokoju [*]

Źródła: twitter.com
Fotografie: www.instagram.com