Kategorie Zdrowie

Noworodek uśmiecha się już w kilka dni po urodzeniu. Wcale nie oznacza to, że o czymś śni

Nie ma nic piękniejszego i bardziej rozczulającego niż pierwszy uśmiech małego dziecka. Uśmiech, na który wcale nie musimy długo czekać. Już kilkutygodniowe maleństwa uśmiechają się przez sen – to tzw. uśmiech anielski. Bez dwóch zdań to jeden z najbardziej wzruszających i wyczekiwanych momentów dla świeżo upieczonych rodziców. Momentów, który rekompensuje zmęczenie i nieprzespane noce.

Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek, jak to wytłumaczyć? Czy dziecko śni wówczas o czymś miłym? Co kryje się za rozmarzonym uśmiechem malucha?

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Pierwsze uśmiechy maluszka mają miejsce wcześniej niż mogłoby się nam wydawać. Okazuje się, że dziecko uśmiecha się… na długo przed przyjściem na świat! Niektórzy mają to szczęście i widzą uśmiech swojego maleństwa już podczas jednego z kolejnych badań USG. Badanie polegające na obrazowaniu ultradźwiękowym 3D/4D, w którym wzięło udział ponad 500 ciężarnych kobiet, wykazało, że aż 31 maluszków rzeczywiście się uśmiechało będąc jeszcze w brzuchu matki. Każdy z nich uśmiechał się średnio przez 3,21 sekundy. Reszta prawdopodobnie nie natrafiła na odpowiedni moment.

pierwszy uśmiech dziecka
Reddit

Kiedy więc faktycznie możemy mówić o pierwszym uśmiechu dziecka? Dzięki rozwojowi nowych technologii badacze zaobserwowali, że dziecko może ziewać już od 18. tygodnia od momentu poczęcia. Około 26. tygodnia może zacząć się uśmiechać, mrugać, a nawet płakać. Nie są to jednak reakcje świadome, czy nawet będące reakcją na coś. Mimowolne reakcje, podobnie jak gwałtowne ruchy rączek czy nóżek sprawiają, że maluszek pomału uświadamia sobie, jaką częścią ciała porusza i co się wtedy dzieje z jego ciałkiem

Pierwszy uśmiech dziecka

Pierwszy uśmiech maluszka, który już przyszedł na świat, zazwyczaj już na kilka dni po urodzeniu.. Zwykle pojawia się kiedy śpi lub siusia (taki uśmiech nazywany jest uśmiechem anielskim. W rzeczywistości nie wyraża on ani zadowolenia ani radości i nie jest celowy. Powstaje mimowolnie i nie ma adresata. Jest po prostu grymasem twarzy, napięciem mięśni. Istnieją jednak badania, które sugerują, że już pierwsze uśmiechy dziecka mogą być reakcją na pozytywne odczucia lub kojące doznania, takie jak głaskanie policzka, uczucie czystości, przyjemny zapach czy dźwięk.

pierwszy uśmiech dziecka
Flickr

Noworodki nie śnią, ale pamiętają

Jeśli Twoje dziecko uśmiecha się podczas snu, wcale nie oznacza, że o czymś śni. Choć tak mogłoby się wydawać, w rzeczywistości jest to praktycznie niemożliwe, bowiem noworodek nie ma jeszcze wystarczająco dużo doświadczeń ani zdolności do wyobrażania sobie czegokolwiek. Wszystko przyjdzie z czasem.

Why Newborns Smile When They’re Sound Asleep

Sen w pierwszych tygodniach życia dziecka odgrywa specyficzną rolę. Służy przede wszystkim rozwojowi mózgu, przetwarzaniu informacji i utrwalaniu pamięci, która zaczyna kształtować się już w łonie matki. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest fakt, że dziecko wyraźnie potrafi rozpoznać głos matki lub ojca na chwilę po tym, jak przyszło na świat..

Pierwszy świadomy uśmiech dziecka

Pierwszy, świadomy uśmiech dziecka pojawia się około 6-8 tygodnia życia (czasami wcześniej, czasami później). Uśmiech ten jest zwykle reakcją na otoczenie – pojawienie się mamy, jej słowa czy emocje. Może trwać dłużej i zwykle jest połączony ze spojrzeniem w konkretną stronę/na konkretną osobę. Nie pozostaje wtedy nam nic innego, jak odpowiedzieć maleństwu ciepłym uśmiechem!

Na koniec chcemy podzielić się z Tobą niezwykła radością dziecka, która z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy 🙂

Źródła: brightside.me