×

Pierwsze objawy świadczące o depresji. Jak samodzielnie ją rozpoznać?

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na depresję cierpi około 10% populacji świata. Te zatrważające statystyki mają także przełożenie na polskie realia. Choroba dotyka w Polsce 1,5 miliona osób. Jak wyglądają objawy depresji? Jak rozpoznać depresję? I w końcu najważniejsze – jak ją leczyć, jak pomóc osobie z depresją? Mamy dla was kilka ważnych porad, które mogą pomóc wam, albo osobom w waszym otoczeniu.

Jak rozpoznać depresję – Objawy depresji

Depresja jest wyjątkowo zdradliwą chorobą. Nie jest to jedynie gorszy nastrój. Stan taki u chorych może utrzymywać się całymi tygodniami. Towarzyszą mu też inne objawy, jak np. uczucie pustki, bezsilności, niemocy, bezsensu. Bardzo ważne jest, by nie lekceważyć tego typu objawów. Chodzi oczywiście nie tylko o sytuację, gdy sami je odczuwacie. Nie można lekceważyć ich także u osób bliskich. Zwrócenie uwagi na tego typu zachowania może przyczynić się do tego, że osoba chorująca na depresję szybciej trafi pod opiekę specjalisty, co pozwoli na podjęcie koniecznego leczenia. Pomoc lekarza jest niezbędna w takiej sytuacji.

Depresja objawy

jak wyglądają objawy depresji – porady, jak rozpoznać depresję

Wśród najczęstszych objawów depresji, z jakimi zmagają się osoby chorujące na nią, wymienić można:
ciągłe uczucie smutku i pustki, problemy ze snem, utrzymujące się od dłuższego czasu poczucie zmęczenia, braku energii, ospałość, zaburzenia odżywiania, kłopoty ze skupieniem uwagi, decyzyjnością, jasnością myślenia, utrata zainteresowania zajęciami/rzeczami, które do tej pory sprawiały choremu przyjemność, lęk, ataki paniki, niepokój i rozdrażnienie, zadręczanie się bolesnymi wspomnieniami, przeżyciami, obwinianie się, obniżenie poczucia własnej wartości i samooceny, bezradność, brak nadziei na poprawę losu, ciągłe poczucie winy, apatia, uczucie bólu (brzucha, głowy, całego ciała), myśli samobójcze i o śmierci.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że nie chodzi tu o jednostkowe przypadki tego typu objawów. Chodzi tu o sytuacje utrzymywania się ich od dłuższego czasu. Nierzadko mogą to być nawet tygodnie. W sytuacji, gdy obserwujemy u siebie albo osoby bliskiej objawy tego typu, warto reagować jak najszybciej, nie bagatelizować sytuacji, nie tłumaczyć, że to chwilowe i na pewno przejdzie. Pomoc specjalisty jest kluczowa!

Depresja przyczyny

Lekarze upatrują przyczyn depresji w wielu różnych czynnikach. Powodów jej pojawiania się może być wiele. Nie zawsze o wystąpieniu choroby będzie decydował tylko jeden z nich. Co więcej, zdarza się, że depresja pojawia się bez wyraźniejszych przyczyn, samoistnie.

Poza tego typu sytuacjami wśród przyczyn depresji znajdują się: zaburzenia hormonalne, niedobory witaminy B6 i kwasu foliowego, prawdopodobne uwarunkowania genetyczne. Dodatkowo depresję może wywołać długotrwałe stosowanie niektórych leków, może towarzyszyć innym chorobom albo pojawić się jako skutek traumatycznego przeżycia. Nierzadko zdarzają się także przypadki depresji poporodowej u kobiet.

Objawy depresji – Porady, jak rozpoznać depresję, jak pomóc osobie z depresją

Ważnym momentem dla każdej osoby chorującej na depresję, jest uświadomienie sobie tego, że potrzebuje pomocy. Na tym etapie pojawia się też pytanie – czy mam depresję? Odpowiedź na nie jest kluczowa. Ważne są już same podejrzenia. Mogą być podstawą do tego, by zasięgnąć opinii specjalisty. Równocześnie przydatny może okazać się test na depresję. Można wykonać go za pośrednictwem specjalistycznych stron internetowych.

Uświadomienie sobie problemu, nie lekceważenie objawów, które mogą być powiązane z depresją, jest niezwykle ważne dla całego procesu leczenia choroby. Ważne, by nie bagatelizować ich, nie wmawiać sobie albo osobie zdradzającej tego typu zachowania, że wszystko jest w porządku. Często nie jest, a jednym wyjściem z sytuacji będzie pomoc specjalisty, np. z Poradni Zdrowia Psychicznego.

Może Cię zainteresować