×

Badania potwierdzają: Osoby, które piją kawę będą żyć dłużej od tych, co jej nie piją!

Słowo „nawyk” kojarzy nam się głównie z uzależnieniami i destrukcyjnymi działaniami. Są jednak nawyki, takie jak picie kawy, które nie tylko nie szkodzą, ale wręcz pomagają w utrzymaniu zdrowia przez wiele długich lat. Potwierdzają to badania naukowe przeprowadzone na ponad pół milionowej grupie respondentów. Ich wniosek jest jeden: picie kawy wydłuża życie.

Czy picie kawy wydłuża życie? Są na to dowody naukowe?

Wcześniejsze badania wykazały, że regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko rozwoju chorób przewlekłych takich jak choroby serca, cukrzyca, choroba Parkinsona, nowotwory wątroby czy jelita grubego, a nawet trądziku różowatego. Uważano jednak, że u osób, które mają problemy z metabolizmem kofeiny, picie kawy może prowadzić do nadciśnienia krwi a nawet zawału serca.

Dopiero badania opublikowane w 2018 r. w Journal of the American Medical Association (JAMA) dostarczają dowodów na to, że

[…]picie kawy może być częścią zdrowej diety. Również dla tych osób, których organizmy gorzej wchłaniają kofeinę.

Naukowcy pod kierownictwem dr Erikka Loftfielda z Division of Cancer Epidemiology and Genetics at the National Cancer Institute opracowali dane zebrane przez brytyjski Biobank w latach 2006-2010. Przyjrzeli się grupie ponad 500 000 osób w wieku od 38 do 73 lat z Wielkiej Brytanii, z których około 76% spożywało regularnie kawę.

Badania miały na celu zbadanie związku pomiędzy piciem kawy a umieralnością jej konsumentów w zależności od zdolności danego organizmu do wchłaniania kofeiny.

Picie kawy wydłuża życie i zwalcza choroby

Według naukowców istnieje związek odwrotnie proporcjonalny pomiędzy piciem kawy a ryzykiem śmierci, zarówno u osób szybko, jak i wolno metabolizujących kofeinę. Zależność taką stwierdzono u respondentów, którzy wypijali od 1 do 8 filiżanek kawy dziennie. Co ciekawe, uwzględniano ilość spożywanej kawy mielonej, rozpuszczalnej a nawet bezkofeinowej.

Chociaż wiele wskazuje na to, że kawa, wypijana nawet w dużych ilościach, może ograniczyć ryzyko śmierci, to dr Loftfield podkreśla:

Wyniki naszych badań sugerują, że korelacja między kawą a śmiertelnością może być związana z innymi składnikami niż kofeina. Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć potencjalne mechanizmy biologiczne leżące u podstaw obserwowanych skojarzeń kawy z różnymi zachowaniami zdrowotnymi

Z kolei, David Furman dowodzi, że regularne spożywanie kofeiny przeciwdziała przewlekłemu zapaleniu odpowiedzialnemu za ponad 90% chorób sercowo-naczyniowych i innych chorób związanych z wiekiem (m.in. nowotwory, choroba Alzheimera).

Według niego, kawa spowalnia starzenie się człowieka, ponieważ niweluje stany zapalne w organizmie, będące przyczyną tych chorób.

Jak mówi Furman:

Kofeina może blokować działanie cząsteczek powodujących stany zapalne, dlatego może pełnić funkcję ochronną przy starzeniu się i rozwoju chorób przewlekłych. A jeśli uda nam się kontrolować przewlekłe stany zapalne, możemy znacznie wydłużyć okres życia człowieka

Badania wykazały, że ci, którzy pili większe ilości kawy, mieli niski poziom czynników zapalnych we krwi.

Czy można pić kawę bez ograniczeń?

Wyniki wielu badań naukowych potwierdzają prozdrowotne właściwości kawy. Nie oznacza to jednak, że może pić ją każdy i w każdej ilości.

David Furman uważa, że u zdrowych osób zwiększenie spożycia kofeiny może być korzystne. Jednak ostrzega, szczególnie osoby, które mają problemy z jelitami, ponieważ dla tej grupy osób kawa „może być bardziej zapalna niż przeciwzapalna”.

Picie kawy wydłuża życie, ale na własną rękę nie zwiększaj ilości jej spożywania. Najpierw skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli chorujesz na coś przewlekle!

Kawa może stanowić skuteczny i łatwo dostępny środek profilaktyczno-terapeutyczny przeciwko wielu chorobom. Jednak, aby zoptymalizować jej korzyści zdrowotne musi być spożywana bez cukru i bez mleka krowiego

Może Cię zainteresować