×

Szczepionka firmy Pfizer będzie podawana tylko w drugiej dawce. Przyczyną ograniczenia w dostawie

Już niebawem szczepionki przeciwko COVID-19 koncernu Pfizer/BioNTech będą przeznaczone tylko na drugie dawki. Przyczyną jest zmniejszenie o niemal połowę dostawy preparatu.

Łączenie różnych szczepionek przeciw COVID-19

Od 1 lipca 2021 roku szczepionki Pfizer/BioNTech będą podawane tylko i wyłącznie w drugich dawkach. Oznacza to, że pierwsza dawka szczepionki może być szczepionką innego koncernu. Być może z tego powodu w Twojej głowie rodzi się pytanie,czy mieszanie dwóch różnych szczepionek na COVID-19 to dobry pomysł? Postaramy się na nie odpowiedzieć.

O mieszaniu szczepionek przeciw COVID-19 dyskutowano na początku roku w Wielkiej Brytanii – miało to przyspieszyć proces wyszczepiania społeczeństwa. Bezpieczeństwo i skuteczność takiego rozwiązania sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu Kraju Saary. Badacze doszli do wniosku, że osoby, które zostały zaszczepione najpierw szczepionką firmy AstraZeneca, a następnie BioNTech/Pfizer, wytworzyły silniejszą odpowiedź immunologiczną niż osoby, które otrzymały dwie dawki tej samej szczepionki.

Co na ten temat sądzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)? Rzeczniczka WHO Margaret Harris na chwilę obecną odradza szczepienia łączone, ponieważ nie ma jeszcze wystarczających danych. Nie mniej jednak coraz więcej krajów decyduje się na takie rozwiązanie w celu przyspieszenia szczepień, podczas gdy dostawy preparatów są ograniczane. Do tego grona wliczają się m.in. Niemcy, które uznają szczepienia łączone tak sano, jak szczepienia tylko jedną szczepionką. Kanada również dopuściła już szczepienia łączone, podczas gdy w USA nadal trwają badania.

Szczepionka firmy Pfizer będzie podawana w Polsce tylko w drugiej dawce

Od 1 lipca do Polski trafiać będzie tygodniowo o ok. 1 mln mniej szczepionek Pfizer/BioNTech. Oznacza to, że przy tym tempie szczepień od lipca szczepionki tej firmy będą przeznaczone tylko na drugie dawki – poinformował Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na Twitterze

Prezes RARS dodał, ze nie ma co liczyć na to, że w wakacje będzie się można zaszczepić bez kolejki, dlatego zachęca do zaszczepienia się jeszcze w czerwcu. W następnym miesiącu dostęp do szczepień może być bowiem utrudniony ze względu na ograniczenia w dostawach.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Przypomnijmy, że szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Ile szczepień wykonano do dnia dzisiejszego? Ministerstwo zdrowia podało, że na dzień 17 czerwca 2021 roku wykonano w naszym kraju łącznie ponad 25 482 985 szczepień, z czego pierwsza dawką zostało zaszczepione 15 810 905 osób, a drugą dawką 9 672 080 Polak. Dzienne liczba szczepień kształtuje się tym samym na poziomie 409 836 szczepień. Z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia dowiadujemy się również, że to kobiety chętniej przystępują do szczepień. Zaszczepionych jest blisko 14 mln kobiet oraz znacznie mniej, bo zaledwie nie wiele ponad 11 mln mężczyzn.

Źródła: pulsmedycyny.pl
Fotografie: ccnull.de

Może Cię zainteresować