Kategorie PoradyRośliny

Co zrobić, żeby pomidory nie pękały? 6 sprawdzonych sposobów od hodowców

Masz problem z pękającymi pomidorami? Są sposoby na to, aby temu zapobiec. Pomidory mogą pękać do tego stopnia, że nie będą nadawać się do spożycia. Ponadto przez pęknięcia mogą dostać się do ich wnętrza szkodniki. Zapytaliśmy hodowców o sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Dlaczego pomidory pękają?

Nadmierne pękanie spowodowane jest szybkim wzrostem pomidorów. Można porównać to z rozstępami pojawiającymi się na skórze w okresie dojrzewania. W tym przypadku chodzi o nadmiar zgromadzonej wody w warzywie. Dlatego tak ważne jest regularne podlewanie pomidorów podczas wzrostu. Kiedy są przesuszone i dostaną dużą ilość wody mają większą skłonność do pękania.

Jak uniknąć pękania pomidorów?

Postanowiliśmy dowiedzieć się u źródła, co zrobić, żeby pomidory nie pękały. Hodowcy podpowiedzieli kilka trików na rozwiązanie tego problemu.

1# Regularne podlewanie

kobieta podlewa pomidory
źródło: canva

Gdy będziemy regularnie podlewać pomidory ich wzrost będzie równomierny. Oznacza to, że skórka będzie rosła w tym samym tempie co wnętrze. Tym sposobem nie będą pojawiać się pęknięcia.

2# Wybieraj odmiany odporne na pękanie

pomidory na krzaku
źródło: canva

Jest to dość oczywista porada, ale być może nie każdy wie jakie odmiany pomidorów są odporne na pęknięcia. Należą do nich – sungella, Pink Bumblee Bee, Gardener`s Delight, Beefmaster, Big Boy.

3# Systematyczne zbieranie plonów

Zwróć uwagę na to, żeby pomidory były zbierane od razu w momencie kiedy są już dojrzałe. Gdy zostaną dłużej na krzaku zwiększa się ryzyko tego, że pojawiają się pęknięcia. Ponadto przed zapowiadanymi, obfitymi opadami zbierz również te warzywa, które są prawie dojrzałe. Ulewy powodują pękanie.

4# Odpowiedni dobór ściółki

sadzenie pomidorów
źródło: canva

Odpowiednia ściółka może skutecznie zapobiec pękaniu pomidorów. Dzieje się tak ze względu na to, że zapobiega ona parowaniu wody z górnych części gleby. Jako ściółkę możesz użyć słomy, kory lub trocin. Ponadto będzie to chronić grządki przed wzrostem chwastów.

5# Zwróć uwagę na nawóz, którego używasz

kobieta nawozi pomidory
źródło: canva

Zwróć szczególną uwagę na skład nawozu, którego używasz. Jeżeli będzie zawierał on duże ilości azotu pomidory będą rosły szybciej i w związku z tym mogą również pękać.

6# Zapewnij rośliną drenaż ziemi

sadzenie pomidorów
źródło: canva

Mimo iż pomidory potrzebują dużej ilości wody to jej nadmiar będzie negatywnie wpływał na ich wzrost. Kiedy hodujesz pomidory w doniczce zwróć uwagę żeby posiadała na dnie dziurki przez które nadmiar wody będzie mógł swobodnie wypływać. Świetnym sposobem jest również mieszanie ziemi z kamykami lub skorupkami jajek. Jeśli chodzi o rośliny hodowane w ogrodzie warto w tym przypadku użyć kompostu żeby poprawić naturalny drenaż w grządkach.

Źródła: genialne.pl