Kategorie KoronawirusZdrowie

Paszport covidowy już dostępny dla Polaków. Możesz go pobrać na swój telefon

Paszport covidowy, a w zasadzie Unijny Certyfikat COVID (UCC), jest już dostępny. Możemy go pobrać na swój telefon, dzięki czemu będziemy mieć go zawsze pod ręką. Jak to zrobić i co daje nam taki paszport?

Czym jest paszport covidowy?

Paszport covidowy jest potwierdzeniem przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Unijny Certyfikat COVID zawiera kod QR, a także podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, datę urodzenia i zdjęcie. Choć cyfrowy paszport ma zacząć obowiązywać na terytorium całej Unii Europejskiej od 1 lipca , dla zaszczepionych Polaków już dziś jest dostępny w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji mObywatel. UCC znajdziesz również w aplikacji mojeIKP (Internetowe Konto Pacjenta).

Paszport covidowy to oficjalny dokument, który możesz okazać chociażby podczas kontroli granicznej. Docelowo ma ułatwić on podróże w granicach Unii Europejskiej i zwalniać osoby z kwarantanny lub dodatkowych testów na COVID-19. Przypomnijmy, że w wielu krajach wciąż jest wymagane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu lub właśnie potwierdzenie przyjęcia szczepionki.

Youtube

Jak pobrać paszport covidowy na mObywatela?

Dokładną instrukcję odnośnie pobrania paszportu covidowego można znaleźć na stronie internetowej polskiego rządu. W pierwszej kolejności należy zainstalować aplikację mObywatel, którą możemy pobrać w popularnych aplikacjach AppStore lub Google Play w zależności od oprogramowania telefonu. Następnie logujemy się w aplikacji klikając w okrągły przycisk z wielkim plusem. Wybieramy ikonkę z trzema paskami znajdującą się w prawym, górnym rogu i klikamy „Dodaj nowy dokument”. Na szczycie listy powinniśmy znaleźć Unijny Certyfikat COVID. Wybieramy go, po czym musimy zaakceptować treść regulaminów. Następnie potwierdzamy swoją tożsamość za pośrednictwem profilu zaufanego lub banku. Po zweryfikowaniu tożsamości Unijny Certyfikat COVID znajdzie się na naszej aplikacji.

Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID na mojeIKP?

MojeIKP również można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z AppStore. Po zainstalowaniu aplikacji, kod QR paszportu covidowego znajdziesz w zakładce „Menu” (trzy kropki w prawym górnym rogu). Jeśli już znajdziesz swój kod QR pamętaj, że możesz go pobrać i zapisać w pliku pdf, dzięki czemu będziesz go mieć pod ręką bez konieczności wchodzenia przez aplikacje.

Jak widzisz, jest to naprawdę proste.

Źródła: next.gazeta.pl, www.youtube.com