Kategorie Zdrowie

Zażywanie paracetamolu w czasie ciąży może prowadzić do ADHD u dziecka

Zgodnie z nowymi badaniami, zażywanie paracetamolu w czasie ciąży, może skutkować nadpobudliwością u dziecka. Naukowcy twierdzą, że prenatalna ekspozycja na lek jest związana z ryzykiem posiadania dzieci, które są emocjonalnie lub psychicznie nadpobudliwe.

Środek przeciwbólowy jest stosowany przez wiele kobiet w ciąży w Europie i Stanach Zjednoczonych. Uważany jest za bezpieczny, jednak jak każdy lek w czasie ciąży, powinien być stosowany tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

paracetamol

Producenci przekonują, że badania pod kątem możliwego wystąpienia nadpobudliwości przez stosowanie paracetamolu u kobiet w ciąży zostały przeprowadzone. Jednak bezpieczeństwo leku wciąż nasuwa wiele pytań. Aby dowiedzieć się więcej, naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu przeprowadzili dodatkowe badania. Ponad 53% z badanych kobiet zgłosiło, że zażywało lek po 18 tygodniu ciąży, a 42% po 32 tygodniu. Co ważne, tylko 5% dzieci nie wykazało żadnych problemów behawioralnych do 7 roku życia.

Naukowcy wzięli również pod uwagę inne czynniki mające wpływ na problemy ze skupieniem uwagi dziecka, jak palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu. Jednoznaczne jednak było, że kobiety, które stosowały lek po 32 tygodniu ciąży były znacznie bardziej zagrożone nadpobudliwością u dziecka i takie objawy zaobserwowały u swoich dzieci. Ważne, aby pamiętać, że nie ma badań, które w stu procentach potwierdzą związek przyczynowo-skutkowy. Konieczne są dalsze badania w tej dziedzinie, szczególnie z uwzględnieniem przyjmowanej dawki i powodów z jakich lek był podawany.

Jak w takim razie radzić sobie z bólem w czasie ciąży? Generalnie należy unikać zażywanie leków w czasie ciąży, jeśli nie jest to konieczne, a w ostateczności przyjmowaną dawkę zminimalizować. Alternatywą na zredukowanie bólu mogą być masaże lub okłady. Choć badania nie wskazują jednoznacznie negatywnych skutków na dalszy rozwój dziecka, gdyż zachowanie było ocenianie przez rodziców, a dawki nie zgłoszone, zdecydowanie należy unikać paracetamolu w ciąży. Ma on negatywny wpływ na wątrobę, która jest ważna w procesie metabolizmu hormonów, a lek ma znaczny wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie.

Źródło: edition.cnn.com | Fotografie: edition.cnn.com