Palenie papierosów jest bardziej szkodliwe niż zakładano. Tytoń niszczy strukturę serca
Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów jest szkodliwe i negatywnie wpływa na wszystkie narządy w naszym organizmie. Jednak najnowsze badania naukowców kopenhaskiego Szpitala Herlev i Gentofte wykazały, że tytoń nie tylko uszkadza naczynia krwionośne, ale także bezpośrednio niszczy strukturę serca.
Według statystyk, przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia co roku przez palenie tytoniu umiera 8 milionów ludzi. Do tej pory wiadomo było, że palenie zwiększa ryzyko zawału i udaru jednak naukowcy z Kopenhagi postanowili sprawdzić jak tytoń wpływa na strukturę serca. Wyniki zostały opublikowane w Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym.
Palenie tytoniu osłabia funkcje serca

źródło: canva
Jak zaznacza jedna z autorek badania Eva Holt palenie powoduje zatkanie tętnicy co może prowadzić do choroby wieńcowej czy udaru.
Nasze badanie pokazuje, że palenie powoduje także zgrubienie i osłabienie serca. Oznacza to, że palacze mają mniejszą objętość krwi w lewej komorze i mniej mocy do pompowania jej do reszty ciała. Im więcej ktoś pali, tym bardziej funkcje serca są osłabione. Do pewnego stopnia może się ono zregenerować po zaprzestaniu palenia, więc nigdy nie jest za późno, aby rozstać się z nałogiem – dodaje ekspertka.
Badanie przeprowadzono na 4 tys. pacjentów wiek od 20 do 99 lat. W analizie udział wzięło 43% kobiet i 57% mężczyzn. Średnia wieku wynosiła 56 lat. Około 20% uczestników aktywnie paliła papierosy, 40% paliło w przyszłości natomiast kolejne 40% nigdy tego nie robiło.

źródło: canva
Pacjentom wykonano badanie ultrasonograficzne serca aby ustalić w jakim stanie jest mięsień sercowy. Oczywiście pod uwagę brano również wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, poziom cholesterolu oraz choroby współistniejące. Wyniki wykazały, że serce palaczy jest grubsze, słabszy i cieńsze w porównaniu do osób, które nigdy wcześniej nie paliły. Im więcej wypalonych papierosów tym stan serca był gorszy.

źródło: canva
Odkryliśmy, że obecne palenie oraz kumulacja „paczko-lat” wiązały się z pogorszeniem struktury i funkcji najważniejszej części serca – jego lewej komory. Co więcej, zauważyliśmy, że w skali ponad 10 lat u osób, które kontynuowały palenie, serce stało się cięższe, grubsze, słabsze i mniej zdolne do pompowania krwi, niż u tych, które rzuciły palenie – podkreśla dr Holt – Nasze badanie wskazuje, że palenie nie tylko uszkadza naczynia krwionośne, ale także bezpośrednio niszczy serce. Dobra wiadomość jest taka, że część tych zniszczeń może się cofnąć po zaprzestaniu palenia – dodała ekspertka.