Kategorie Choroby wątrobyZdrowie

Jak rozpoznać, że ten narząd szwankuje. Jedyny objaw możesz dostrzec na szyi

Liczba osób ze schorzeniami wątroby wciąż rośnie, a to wszystko przez czynniki, którym w łatwy sposób można zapobiec. Trzeba jednak wcześniej dostrzec, że w naszym organizmie coś jest nie tak. Narząd ten nie jest unerwiony dlatego też nie powoduje bólu. Może jednak dawać o sobie znać w inny sposób.

Jak rozpoznać, że wątroba szwankuje?

Przede wszystkim przyjrzyj się swojemu stylowi życia. Jeżeli często sięgasz po przetworzoną żywność, spożywasz duże ilości alkoholu lub leków, jesteś w grupie ryzyka. Wątroba jest organem, który w naszym organizmie pełni bardzo istotną funkcję. Mianowicie oczyszcza, magazynuje, filtruje i dba o naszą odporność. Dlatego też wszelkie niekorzystne substancje, które spożywasz mają z nią kontakt. Tym samym w większym stopniu narażona jest na wszelkiego rodzaju schorzenia, które te substancje mogą wywołać.

źródło: canva

Ale wracając do pytania „jak można rozpoznać czy wątroba szwankuje” – należy zwrócić uwagę na wygląd naszej szyi. To w tej okolicy najczęściej pojawiają się tzw. pajączki wątrobowe. Są to trwale powiększone naczynia krwionośne, wyglądem przypominające czerwone nitki. Po pewnym czasie kiedy pojawia się ich więcej zaczynają tworzyć pewnego rodzaju „pajęczynę” i osiągać rozmiary nawet do kilku centymetrów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że bledną pod wpływem siły ucisku. Zmiany te można również zaobserwować w okolicy twarzy, przedramion, klatki piersiowej i oczu.

źródło: wizaz

Jest to najczęstszy objaw niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). W dużej mierze jest to skutek otyłości i nadwagi – z tymi problemami zmaga się nawet 60 proc. dorosłych w naszym kraju. Badania jasno wskazują, że NAFLD jest mocno skorelowana z nadmierną masą ciała. Nieleczone stłuszczenie wątroby z biegiem lat może doprowadzić do niewydolności tego narządy czyli marskości wątroby.

Inne objawy świadczące o zaburzeniu pracy wątroby

źródło: canva

– nadmierne zmęczenie oraz osłabienie,
– ból lub ucisk w nadbrzuszu oraz towarzyszący temu dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym,
– żółtawy odcień skóry i/lub żółte zabarwienie białek oczu,
– powiększenie wątroby,
– nieuzasadniona utrata masy ciała,
– duża skłonność do tworzenia się siniaków na skórze,
– obrzęki.

Jeżeli zauważyłeś u siebie te objawy jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Źródła: portal.abczdrowie.pl