×

Otyłość może być wynikiem zaburzeń na tle psychicznym. Jak sobie z tym radzić?

Jeżeli raz na zawsze chcesz pozbyć się nadmiaru kilogramów i wyleczyć otyłości musisz zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Często to ona jest główną przyczyną nadwagi i niezdrowych relacji z jedzeniem.

źródło: canva

źródło: canva

Otyłość jest poważnym problemem w naszym kraju. Według statystyk co czwarty Polak jest otyły. Jak przewiduje Narodowy Fundusz Zdrowia w przeciągu 6 lat z otyłością będzie zmagała się aż jedna trzecia Polaków. Aby zapobiec rozwijającej się fali otyłości należy zadbać przede wszystkim o zdrowie psychiczne naszego społeczeństwa.

Psychiatra lub psycholog powinien zawsze konsultować pacjentów z otyłością lub nadwagą, gdyż duży odsetek z nich cierpi z powodu zaburzeń mentalnych i nie radzi sobie z emocjami – mówił psychiatra z Łodzi dr n. med. Piotr Wierzbiński

Eksperci zwracają uwagę na rolę czynników psychologicznych w rozwoju otyłości. Przewlekły stres oraz problemy emocjonalne wpływają na to, że szukamy ukojenia w jedzeniu.

Bo choroba ta nie polega tylko na tym, że jemy niezdrowo. Jego zdaniem wiele osób przybiera na wadze i staje się otyła, ponieważ spożywa zbyt dużo wszelkiego pożywienia. A za tym ukrywają się stresy i emocje – podkreślił.

Jedzenie jest częstym sposobem na radzenie sobie z nadmiarem emocji i to nie tylko tych złych

W tym przypadku ludzi można podzielić na dwie grupy. Jedną z nich jest ta, która podczas doznawania wielu emocji i stresu nie jest w stanie nic przełknąć. Natomiast druga zajada ich nadmiar szukając w jedzeniu ukojenia.

Osoby te wcale nie są głodne. To emocje powodują, że mają ochotę coś zjeść. W wyniku tego sięgają po niezdrowe przekąski i jedzą zdecydowanie więcej niż powinni. W ten sposób tworzą niezdrowe nawyki żywieniowe które zostają z nimi na dłużej.

Osoby, które stale się przejadają, możemy uznać za cierpiące na zaburzenia odżywiania. A jakie motywy za tym stoją? Właśnie w ten sposób niektórzy radzą sobie z pustką i samotnością – napełniając swoje wnętrze jedzeniem – wyjaśniał dr Piotr Wierzbiński.

Zaburzenia odżywiania

źródło: canva

źródło: canva

Tego typu zachowania mogą prowadzić do się zaburzeń odżywiania. Jedną z nich może być bulimia. Osoby chore najpierw nadmiernie się przejadają, a później rekompensują to sobie poprzez wymioty, restrykcyjne diety lub leki przeczyszczające.

Można zatem stwierdzić, że osoba się przejadająca odpowiada na poziomie ciała na problemy należące w rzeczywistości do sfery emocji. Taki człowiek wykazuje większą skłonność do koncentrowania się na własnych emocjach. A im bardziej ktoś koncentruje się na emocjach, tym częściej szuka ukojenia emocji, również w nawykach żywnościowych – podkreślił psychiatra.

Innym rodzajem zaburzeń jest kompulsywne objadanie się (BED). Wyniki pokazują, że aż 16-40% osób cierpiących na otyłość klasyfikuje się do kryteriów zaburzeń odżywiania. Niektórzy z nich są uzależnieni od jedzenia, inni od spożywania posiłków w nocy. BED dotyczy 30% osób z nadwagą.

Pierwszymi objawami tego, że możesz mieć problemy z jedzeniem jest:

– niekontrolowane, nadmierne objadanie się co najmniej raz w tygodniu prze okres 3 miesięcy,
– problem z zaprzestaniem jedzenia, nawet gdy odczuwasz dyskomfort wywołany nadmierną konsumpcją.

źródło: canva

źródło: canva

Osoby z BED mają trudności z regulacją emocji oraz ruminacjami myślowymi (nawracającymi negatywnymi myślami – przyp. PAP). Kłopoty z kontrolowaniem impulsów oraz natężenie negatywnych emocji wyzwalają objadanie się, które przynosi ulgę, oczywiście – jedynie jakiś czas. A wynika to z tego, że osobny takie nie mają lepszych strategii regulacji emocji – zaznacza dr Piotr Wierzbiński.

Niestety dzisiejsze czasy sprzyjają rozwojowi zaburzeń odżywiania. Jeżeli zauważyłeś u siebie ten problem, udaj się do psychologa, który pomoże Ci radzić sobie z emocjami.

Źródła: zdrowie.radiozet.pl

Może Cię zainteresować