×

Oto najlepsza pozycja do snu w trakcie ciąży. Dzięki niej Twoje dziecko będzie bezpieczne!

Jedną z najtrudniejszych rzeczy do osiągnięcia podczas ciąży jest dobrze się wyspać. Co jednak zrobić, gdy non stop jest Ci gorąco i jesteś spocona, czujesz się niekomfortowo, bolą Cię biodra, a zgaga się pogarsza? Kupujesz specjalne poduszki, mające utrzymać Ciebie i Twój brzuch w odpowiedniej pozycji, ale nadal nie możesz się wyspać? Spróbujmy więc podyskutować na temat najodpowiedniejszej i najbezpieczniejszej pozycji do snu dla kobiety w ciąży.

Spanie na brzuchu podczas ciąży

We wczesnych stadiach ciąży nie trzeba się martwić jeszcze o to, że rosnące w łonie dziecko uniemożliwi Ci ułożenie się na brzuchu. Należy jednak nadmienić, że nie jest to najlepsza pozycja do snu, dla wszystkich z nas, nie tylko dla kobiet w ciąży. Może przyczyniać się do rozwoju bólu szyi i niekorzystnie wpływa na nasz kręgosłup.

Spanie na plecach podczas ciąży

W pierwszym trymestrze nie musisz się martwić o pozycję do spania, jednak po drugim trymestrze lepiej unikać spania na plecach. Kiedy kładziesz się na plecach, macica wywiera nacisk na żyłę, która transportuje krew z powrotem do Twojego serca. Jeśli będziesz leżeć w tej pozycji przez długi czas, może to ograniczyć ilość krwi, które docierają do łożyska i dziecka. Może również powodować zawroty głowy i mdłości.

Spanie po prawej stronie podczas ciąży

Spanie na prawej stronie ciała jest znacznie lepsze niż spanie na brzuchu lub na plecach w późniejszych etapach ciąży, ale nadal nie jest tak dobra, jak spanie po lewej stronie. Dzieje się tak dlatego, że spanie na prawej stronie może powodować nacisk na wątrobę, której większość lekarzy wolałoby uniknąć.

Spanie po lewej stronie podczas ciąży

Lekarze i położne zalecają spanie po lewej stronie. Ta pozycja zapobiega obciążeniu macicy i pozwala dziecku otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych oraz tlenu przez łożysko. W rzeczywistości, ta pozycja nie tylko nie ogranicza przepływu krwi, ale faktycznie poprawia krążenie.

Dobry sen podczas ciąży

Aby zapewnić sobie spokojny sen, możesz zrobić kilka rzeczy. Spróbuj odpocząć przed snem, to uspokoi Cię i pomoże ci odpocząć. Picie gorącego napoju, np. herbaty owocowej, pomoże Ci się zrelaksować. Jeśli cierpisz z powodu bólu miednicy lub ogólnych dolegliwości bólowych, poproś partnera o masaż przed pójściem spać.

Może Cię zainteresować