×

Oto co może stać się z Twoimi nerkami, mózgiem i skórą, kiedy nakładasz na twarz za dużo makijażu

Popularność produktów do makijażu w dzisiejszych czasach wydaje się być większa niż kiedykolwiek w dziejach ludzkości.

Ludzie używali produktów do makijażu od bardzo dawna, a dziś wystarczy spojrzeć na ich różnorodność. I choć nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu chcemy się upiększyć, to w pewnym stopniu stajemy się makijażowymi narkomanami. Nie tylko przyczynia się do powstawania przedwczesnych oznak starzenia się skóry, ale również w pewnym stopniu uzależnia psychicznie.

Ponad 44% kobiet przyznało, że bez makijażu czuje się nieatrakcyjnie

Wszystkie kosmetyki zawierają dużą ilość substancji chemicznych, z których niektóre mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Sposób, w jaki niektóre z tych substancji oddziałują na naszą skórę może prowadzić do suchości skóry, łuszczenia się lub alergii.

Jednak to nie koniec. Niektóre z tych substancji są w stanie przenikać do głębszych warstw skóry i dostać się do krwiobiegu. To może powodować spore zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jakie substancje są zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Z przeprowadzonych badań wynika, że niektóre kobiety, które dość często korzystają z produktów upiększających, miały kilkukrotnie wyższe stężenie metali ciężkich w organizmie, niż te, które stroniły od makijażu.

Kadm

Miękki, niebiesko-biały metal, który może powodować niewydolność nerek, choroby kości, a nawet raka. Naukowcy szacują, że ogólne stężenie kadmu w kosmetykach jest znacznie wyższe, niż dopuszczalny limit określony przez Światową Organizację Zdrowia.

Ponadto kadm znaleziono w kosmetykach popularnych marek jak L’Oreal, Estee Lauder, Revlon, P&G, Yves Rocher czy Mary Kay.

Toluen

Może uszkodzić układ nerwowy i prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Toluen występuje w wielu produktach do pielęgnacji paznokci i farbach do włosów.

Benzofenon

Stosowany w produktach takich jak kremy z filtrem UV. Benzofenony mogą powodować wysypki i inne reakcje alergiczne, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Substancja również znajduje się w balsamach do ust, lakierach do paznokci, środkach zapachowych, szamponach i odżywkach do włosów.

Parabeny

Substancja dodawana do produktów kosmetycznych, by zapobiec przerostowi bakterii. Są to środki zaburzające gospodarkę hormonalną, a niektóre badania wykazały ich obecność w tkance raka piersi. Są powszechnie używane w perfumach, wodach zapachowych, balsamach, szamponach i żelach pod prysznic.

Ołów

Ciężki metal obecny w dużej ilości kosmetyków, szczególnie tych pigmentujących jak podkład, cienie do powiek, szminki czy eyelinery. Obecność ołowiu jest wysoce toksyczna w naszej krwi i prowadzi do zaburzeń neurologicznych, raka i niepłodności.

Codzienne stosowanie kosmetyków może mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie.

<a href=joliverwellness">

joliverwellness

Choć ilość związków chemicznych zawarta w kosmetykach nie jest na tyle wysoka, by powodować negatywne skutki, to codzienne używanie produktów do makijażu może być powodem do obaw.

W ten sposób bombardujemy organizm szkodliwymi substancjami i coraz więcej z nich przenika do naszego krwiobiegu. Jeśli chcesz ochronić swoje zdrowie, czytaj uważnie etykiety. Z każdym rokiem konsumenci stają się bardziej świadomi, stąd możemy zobaczyć rosnącą popularność linii naturalnych kosmetyków.

Może Cię zainteresować