×

Oto 5 podstawowych typów uśmiechu, z którymi spotykasz się na co dzień. Co oznaczają?

Która babcia nie powtarzała wnuczkowi, aby się częściej uśmiechał, ponieważ „z uśmiechem bardziej Ci do twarzy”. Najprawdopodobniej intuicyjnie przeczuwały, że uśmiech wywoła pozytywną reakcję ludzi.

Pierwsze badania na temat uśmiechu przeprowadził francuski naukowiec Guillaume Duchenne de Boulogne w XIX wieku. Odkrył on, że uśmiechaniem się sterują dwie grupy mięśni: jarzmowe większe, które biegną po bokach twarzy, łącząc się z kącikami ust oraz okrężne oka zamykające powieki. Mówimy o tym dlatego, że ruch mięśni jarzmowych większych można świadomie kontrolować, co za tym idzie wykorzystywać, gdy chcemy zaprezentować nieszczery uśmiech. Mięśnie okrężne oka działają natomiast niezależnie i biorą udział tylko w szczerym i nieudawanym uśmiechu.

Oto 5 podstawowych typów uśmiechu, z którymi spotykasz się na co dzień:

1. Uśmiech z zaciśniętymi wargami

Zaciśnięte wargi tworzą prostą linię, zakrywając zęby. Taki uśmiech wysyła komunikat, że ktoś chce przed tobą coś ukryć i zataić swoją opinię lub nastawienie na dany temat. Jest to ulubiony rodzaj uśmiechu kobiet, które nie chcą pokazać, że kogoś nie lubią.

2. Wykrzywiony uśmiech

W takim rodzaju uśmiechu po obu stronach twarzy malują się przeciwne emocje. Prawa półkula mózgowa unosi lewą brew, lewe mięśnie jarzmowe i policzek, tworząc jeden typ uśmiechu po lewej stronie ciała. Natomiast lewa półkula mózgu „ciągnie” te same mięśnie po prawej stronie ciała w dół. Ten typ uśmiechu jest typowy na Zachodzie i nie oznacza nic innego, jak sarkazm.

3. Uśmiech z opuszczoną szczęką

Jest to wyuczony uśmiech, w którym opuszczona dolna szczęka sprawia wrażenie, jakby ktoś się śmiał lub był bardzo rozbawiony. To ulubiony rodzaj uśmiechu takich postaci, jak Joker z Batmana, Bill Clinton i Hugh Grant, którzy stosują go, aby uzyskać aprobatę widowni lub pragną uzyskać więcej głosów.

4. Uśmiech połączony z ukradkowym spojrzeniem

Pochylenie i lekkie odwrócenie głowy z towarzyszącym temu podniesieniem wzroku i uśmiechem, dodaje młodości, wesołości i tajemniczości. Ten nieśmiały i kobiecy uśmiech bardzo lubią mężczyźni, gdyż budzi on w nich ojcowskie uczucia i pragnienie opiekowania się kobietą. Jest to jeden z uśmiechów, którym księżna Diana zdobywała serca zarówno mężczyzn, jak i kobiet na całym świecie.

5. Szczery uśmiech

Szczery uśmiech to taki, w którym nie śmieje się tylko okolica ust, ale również oczy. Tak, jak wspomnieliśmy na początku, możemy świadomie kontrolować mięśnie jarzmowe większe, ale okrężnych oczu już niestety nie. To punkt, na którym należy się skupić, jeżeli chcemy znać prawdziwe emocje osoby uśmiechającej się przed nami. Jeżeli dookoła oczu pojawią się zmarszczki, oznacza to, że uśmiech jest prawdziwy i szczery.

Może Cię zainteresować