Kategorie Zdrowie

Osteoporoza to plaga XXI wieku. Przybliża Cię do niej aż 9 nawyków!

Osteoporoza jest chorobą kości, która charakteryzuje się osłabieniem lub „porowatością”. Wykonaj 11 praktycznych wskazówek, by właśnie teraz zadbać o swoje kości.

Różne czynniki, takie jak wiek, płeć, historia rodzinna, rasa, typ ciała, historia menstruacji oraz osobisty styl życia mogą sprawić, że niektórzy pacjenci będą bardziej podatni na osteoporozę wraz ze starzeniem się

Poznaj czynniki ryzyka fizycznego i stylu życia dla osteoporozy.

#1 Rozważ swoje geny rodzinne

Dziedziczenie osteoporozy i złamań po stronie matki mogą być wczesnymi sygnałami ostrzegawczymi dla pacjentów.

#2 Sprawdź gęstość mineralną kości

Szczytową masa kostną zazwyczaj osiąga się około trzydziestki, a po tym czasie organizm zaczyna tracić wytrzymałość kości.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jasna Vujiičić, nutricionista (@zdravosehranim)

#3 Zażywaj wapno

Wapń nie tylko wzmacnia siłę kości, lecz także pomaga sercu, krwi, mięśniom i nerwom. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia, wyciągnie go z kości, pozbawiając je wapnia i tym samym osłabiając.

Dieta, która koncentruje się na większym spożyciu wapnia, może w znacznym stopniu przyczynić się do zapewnienia wytrzymałości kości i zmniejszenia osteoporozy.

#4 „D” Up – Zażywaj witaminę D

Podobnie jak wapń, witamina D odgrywa główną rolę w zapobieganiu i minimalizowaniu osteoporozy, ale jej poziom jest często niewystarczający. Witamina D pomaga wchłonąć wapń w przewodzie pokarmowym i przenosi go do kości.

#5 Wprowadź zmiany w swojej diecie

Ostatnie badania wykazały, że dieta śródziemnomorska może odgrywać istotną rolę w ochronie gęstości kości. Diety śródziemnomorskie obejmują wysokie spożycie oliwek, oliwy z oliwek, warzyw, owoców, roślin strączkowych, umiarkowane spożycie przetworów mlecznych i ryb oraz niskie spożycie mięsa i produktów mięsnych.

#6 Co więcej, ogranicz ilość coli

Badania powiązały zwiększone prawdopodobieństwo osteoporozy z piciem zbyt dużej ilości takiego produktu.

#7 Wrzuć ciężar do ćwiczeń

Regularne wprowadzanie ćwiczeń obciążonych, takich jak jogging, chodzenie, wchodzenie po schodach, taniec, turystyka i gra w siatkówkę lub tenisa przez 20-30 minut, 3-4 razy w tygodniu jest dobre dla kości, a także promuje ogólne zdrowie fizyczne i psychiczne.

#8 Unikaj nadmiernego spożywania alkoholu

Chociaż nie jest dokładnie zrozumiałe, jak alkohol wpływa na kości, badania wykazały, że ludzie, którzy zużywają dużo alkoholu każdego dnia, zwiększają prawdopodobieństwo większej utraty kości niż osoby o minimalnym spożyciu alkoholu.

#9 Osteoporoza to nie tylko choroba kobiety!

Rządowi naukowcy odkryli, że po 50 roku życia prawie 6% mężczyzn doświadcza złamania biodra, a prawie tyle samo cierpi na złamanie kręgosłupa spowodowane osteoporozą.

Teraz już wiesz na co uważać i co zmienić, by mieć mocne i zdrowe kości

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: