×

Osoby, które czują się młodziej niż na swój wiek mają jedną wspólną cechę. Potwierdziły to badania!

Nasz wiek biologiczny rzadko idzie w parze z tym, jak i na ile lat się czujemy. Istnieje zbyt wiele czynników, które sprawiają, że wyglądamy na starszych lub młodszych niż w rzeczywistości jesteśmy. Zaliczamy do nich m.in. stres, sytuację finansową, rodzaj pracy, a nawet… inteligencję. Badania sugerują, że wysoki poziom IQ sprawia, że na starość czujemy się i wyglądamy młodziej, niż wskazuje na to nasz wiek. Jak to wytłumaczyć?

Badanie

Przeprowadzone przez naukowców badanie jest dość fascynujące. Jego początki sięgają 1957 roku. Badacze mierzyli wówczas IQ u uczniów szkół średnich, a w latach 1993 oraz 2011 zapytali ich, na ile lat się czują – mieli wówczas po 71 lat. Wniosek był jednoznaczny. Ludzie z wyższym ilorazem inteligencji czuli się na młodszych niż wskazywał na to ich wiek.

Jak poziom IQ wpływa na nasz wygląd i zdrowie?

W jaki sposób wiek wewnętrzny wpływa na wygląd zewnętrzny, skoro opiera się tylko i wyłącznie na naszych odczuciach? Czucie się starszym i mniej sprawnym fizycznie, niż jest się w rzeczywistości, może prowadzić do depresji i podatności na różnego rodzaju choroby. Im młodziej się czujemy, tym więcej nam się chce, a życie wciąż stoi przez nami otworem.

Udowodniono, że inteligentni ludzie są bardziej otwarci na nowe doświadczenia, a podekscytowanie otaczającym światem sprawia, że czują się młodo w każdym wieku. Inteligentni ludzie chętnie poznają nowe kraje i próbują nowych rzeczy, ponieważ są bardziej świadomi czekających na nich możliwości. Zdają sobie sprawę z tego, że podróżowanie pozwala pozostać im aktywnymi i pełnymi energii ludźmi. Chyba nikt nie zaprzeczy temu, że kolejna wyprawa brzmi lepiej niż pozostanie na kanapie przed telewizorem z butelką piwa?

Budowanie nawyków

Ogromne znacznie i wpływ na nasze samopoczucie ma to, co jemy i jak dbamy o nasze ciała. Zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna jest więc tutaj kluczowe. Inteligentni ludzie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ciało i zdrowie może ponieść konsekwencje złych wyborów żywieniowych (i nie tylko). To z kolei motywuje ich do dbania o siebie, o swój organizm.

Wyższe IQ, wyższe zarobki

Ludzkie, którzy dobrze zarabiają, mogą sobie pozwolić na prywatną opiekę medyczną, zabiegi kosmetyczne, żywność wyższej jakości i wspomniane wcześniej podróże. Wszystkie te czynniki mogą mieć duże znaczenie w późniejszych latach życia.

Inteligentni ludzie lepiej radzą sobie ze stresem

Stres jest największym wrogiem w walce o młodość, ponieważ przyspiesza starzenie się komórek. Ludzie o wysokim poziomie IQ mają zdolność do ustalania priorytetów swoich problemów, co pozwala im się skupiać na rozwiązywaniu jednego problemu zamiast stresować się wszystkim na raz. Są również przygotowani na wyzwania, jakie stawia przed nimi życie, przez co zwykle udaje im się unikać niekomfortowych i stresujących sytuacji.

Oczywiście wszystkie te przypadki są jedynie wyciągniętymi wnioskami, które nie zawsze mają i będą miały pokrycie w rzeczywistości. Każdy człowiek jest inny i nie można z góry zakładać, że osoba o niższym IQ będzie starzeć się szybciej.

A czy Ty kiedykolwiek myślałeś o swoim wieku zewnętrznym? Gdybyś coś mógł zmienić w swoim życiu, co mogłoby wpłynąć na to, na ile lat się czujesz, co by to było?

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować