×

Zbawienny wpływ nerkowców dla osób zmagających się z nadciśnieniem i chorobami serca

Czasami zwykłe z pozoru produkty spożywcze mają niezwykłe właściwości zdrowotne, o których wielu z nas nie wie. Do tego grona możemy zaliczyć m.in. nerkowce (orzechy nerkowca). Udowodniono naukowo, że te delikatne, słodkie orzechy mogą zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2. Świetnie sprawdzą się również w przypadku osób, które chcą zrzucić dodatkowe kilogramy. Co jeszcze warto wiedzieć o nerkowcach?

Pochodzenie nerkowców

Nazwa nerkowce nie wzięła się z przypadku. Wystarczy spojrzeć na ich kształt, który przypominają nerkę. Nerkowce to owoce nerkowca zachodniego, czyli gatunku drzewa nanerczowatych. Orzechy nerkowca pochodzą z obszarów tropikalnych, zwłaszcza z Brazylii. Poza tym uprawiane są także w Indiach, Wietnamie i Afryce Środkowej. Poszczególne uprawy różnią się jednak od siebie. I tak oto odmiana brazylijska ma większy rozmiar i jest stosunkowo słodka. Nerkowce pochodzące z upraw indyjskich są z kolei mniej słodkie, nieco mniejsze i bardziej chrupkie.

Co mają w sobie nerkowce i jakie korzyści niosą dla naszego zdrowia?

  1. Orzechy nerkowca zapobiegają nadciśnieniu i chorobom serca – nerkowce posiadają dobre dla zdrowia kwasy tłuszczowe (kwas palmitolejowy i oleinowy), które mają szczególne znaczenie dla pracy i zdrowia serca. Zapobiegają podnoszeniu się poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
  2. Orzechy nerkowca są wysokokaloryczne  – 100 gram ma 533 kcal! Ponadto nerkowce są bogate w witaminy (witamina B6, C, E, K), magnez (292 mg/100 g), który rozszerza tętnice i chroni przed zawałem, potas (660 mg/100 g), który obniża ciśnienie tętnicze i sprawia, że serce bije regularnie, a także rozpuszczalny błonnik i wiele antyrakowych substancji.
  3. Orzechy nerkowca wspierają funkcjonowanie układu nerwowego – kluczową rolę odgrywać tutaj będą potas, magnez oraz witaminy z grupy B, które poprawiają koncentrację, pamięć, a zwłaszcza koją nerwy.
  4. Orzechy nerkowca wspomagają proces odchudzania – 100 g orzechów nerkowca to 553 kcal. Jak więc to możliwe, że nerkowce sprzyjają redukcji? Z badań opublikowanych w „American Journal of Clinical Nutrition” dowiadujemy się, że garść orzechów dziennie pozwala zminimalizować uczucie głodu. Dzieje się tak m.in. za sprawą serotoniny w organizmie, która zmniejsza apetyt i poprawia nastrój.
  5. Orzechy nerkowca na zdrowe włosy i paznokcie – nerkowce są bogate w selen i cynk, które sprzyjają zdrowiu włosów i paznokci. Cynk pochłania sebum i jest bardzo skuteczny w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów.
  6. Orzechy nerkowca są kluczowe w leczeniu depresji.
  7. Orzechy nerkowca chronią oczy przez promieniami UV.
  8. Orzechy nerkowca chronią przed zwyrodnieniem plamki w gałce ocznej u starszych ludzi.

Patrzyliście kiedykolwiek wcześniej na nerkowce w takich superlatywach?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować