×

Opryski na komary – czy są bezpieczne dla zdrowia człowiek i środowiska?

W związku z opadami, licznymi podtopieniami i podwyższonym poziomem wód w wielu miastach roi się od komarów. Nic dziwnego, gdyż są to idealne warunki do ich rozmnażania. Dlatego też władze niektórych miast zdecydowały się na przeprowadzenie oprysków przeciw larwom i dorosłym osobnikom komarów.

Reklama

Jakie preparaty stosuje się do walki z komarami i czy są bezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska?

źródło: google

źródło: google

Aby opryski były skuteczne wymagane są odpowiednie warunki atmosferyczne. Przez okres 24 godzin od rozpoczęcia rozpylania, nie mogą wystąpić opady, wiatr oraz temperatura nie może przekraczać 24 stopni. Do zwalczania larw komarów używany jest preparat biologiczny VectoBac 12AS, natomiast na osobniki dorosłe preparat chemiczny Aspermet 200EC.

Jakie informacje możemy znaleźć na etykietach używanych środków owadobójczych?

VectoBas 12AS: rozpylony produkt może powodować podrażnienie dróg oddechowych i powodować reakcje uczuleniowe w kontakcie ze skórą.

Reklama

Aspermet 200EC: produkt jest niebezpieczny dla środowiska i działa bardzo toksycznie na organizmy wodne; może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym.

Skutki niepożądane u ludzi to: miejscowe swędzenie, pieczenie lub drętwienie skóry w przypadku kontaktu ze skórą. W przypadku zatrucia: nerwowość, objawy uczulenia, stany lękowe, mrowienie przy dotyku, bezład ruchowy (ataksja) oraz drgawki.

Reklama

Nie napawa to optymizmem, jednak trzeba mieć na uwadze, że podane skutki są hipotetyczne. Jednak w pełni możemy zrozumieć obawy jakie budzi to w ludziach. Dlatego też głos w tej sprawie zabrał Rzecznik władz miasta.

W tej chwili działania są skierowane na ograniczanie dorosłych osobników komarów co wiąże się z koniecznością zastosowania środka chemicznego, który nie działa wybiórczo. Niemniej jednak mając na względzie ingerencję do środowiska przez lata wypracowaliśmy najmniejszą skuteczna dawkę, która pozwala nam w najmniejszym stopniu negatywnie oddziaływać na środowisko. Dlatego też zabiegi preparatem chemicznym prowadzone są wyłącznie późnym wieczorem lub bardzo wcześnie rano, kiedy aktywność innych owadów jest mniejsza, a komarów największa. Szczególnie mamy tu na uwadze pszczoły – tłumaczy Grzegorz Rajter.

Rzecznik zapewnia również, że osoby zajmujące się opryskami przestrzegają ludzi przed korzystaniem z miejsc objętych działaniami.

Reklama

Jednym z miast w których opryski ruszyły pełną parą jest Wrocław. Nie są jeszcze podane dokładne miejsca walki z komarami, jednak niebawem z pewnością się o nich dowiemy.

Reklama
Źródła: gazetawroclawska.pl

Może Cię zainteresować

Reklama