Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Wprowadzili opaski dla zaszczepionych na COVID-19. Nie wszystkim się to spodobało

Opaski dla zaszczepionych na COVID-19 zostały wprowadzone na dwóch uczelniach wyższych w Hanowerze w Niemczech. Kolorowe opaski informują o tym, czy studenci i pracownicy uczelni zaszczepili się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 lub poddali się testom czy też nie. Rozwiązanie błyskawicznie wywołało falę kontrowersji. Swój sprzeciw wyraził m.in. Związek Zawodowy Oświaty i Nauki (GEW).

Opaski dla zaszczepionych zostały wprowadzone na dwóch niemieckich uczelniach

Mowa o Uniwersytecie Leibniza i Hohchule Hannover. Obie uczelnie zamówiły łącznie 50 tys. opasek, które zostały wykonane z przetworzonego plastiku. Łączny koszt opasek wyniósł ok. 15 tys. euro. Opaski na rękę mają za za danie informować o zaszczepieniu studentów i pracowników uczelni

Noszenie opasek nie jest obowiązkowe, ale z pewnością jest pomocne. Opaski umożliwiają identyfikację osób zaszczepionych lub ozdrowieńców. Ci, którzy nie mają opaski, chcąc wejść do któregokolwiek z budynków należących do kampusu uczelni, muszą wykazać, że zostali zaszczepieni lub przedłożyć negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Co więcej, dzięki różnokolorowym opaskom skrócono czas sprawdzania wchodzących do budynków uczelni o 75%, przez co praktyka spotkała się z dobrym przyjęciem przez wielu studentów i pracowników uczelni.

Nie chcemy, by studenci stali w długich kolejkach, a potem mieli tylko dziesięć minut wykładu – tłumaczy rektor Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze, profesor dr hab. Volker Epping

I tak oto białe opaski są przydzielane osobom zaszczepionym i wyleczonym, a kolorowe tym, którzy poddali się testom na COVID-19.

Wprowadzili opaski dla zaszczepionych na COVID-19. Nie wszystkim się to spodobało
Twitter

Pomysł wprowadzenia opasek na uczelniach nie wszystkim przypadł do gustu

Na pierwszy, wyraźny sprzeciw nie trzeba było długo czekać. Przeciwko kontrowersyjnym praktykom zaprotestował Związek Zawodowy Oświaty i Nauki (GEW).

Odrzucamy publicznie widoczną identyfikację osób zaszczepionych. Ochrona tych wrażliwych informacji musi być elementarna. Opaski to zła droga

Związkowcy są zdania, że szybko należy znaleźć rozwiązanie, które uwzględni ochronę danych osób zainteresowanych noszeniem pasków. Uważają również, że spora suma pieniędzy wydana na zakup opasek mogła zostać lepiej wykorzystana.

Też jesteście tego zdania? Uważacie, że wprowadzenie opasek w szkołach (być może nie tylko) to dobry pomysł?

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: PAP
Fotografie: twitter.com