Kategorie CiążaTwarzUrodaZdrowie

Zakładasz dziecku opaskę na głowę? Może stanowić dla maleństwa poważne niebezpieczeństwo

Każda kochająca mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej począwszy od zdrowia, a na wyglądzie zewnętrznym kończąc. Nic więc w tym dziwnego, że wiele kobiet przyozdabia główkę swojego dziecka piękną wstążką czy ozdobną opaską. Tymczasem tego typu dodatki mogą być nie tylko niewygodne dla małej dziewczynki, ale także szkodliwe.

Zanim zdecydujesz się na założenie opaski na głowę dziecka, musisz być świadoma, jakie szkody może wyrządzić

Chcąc rozpoznać, czy opaska lub wstążka na głowie dziecka szkodzi maleństwu, przede wszystkim należy obserwować zachowanie dziecka. Zachowanie, które może być wyraźnym sygnałem do tego, że opaska ma na nie zły wpływ. Musisz zdawać sobie sprawę, że nigdy nie wolno wywierać ucisku na kości czaszki dziecka, na którą składa się siedem kości i łączące je struktury – miękkie stawy przykryte membraną umożliwiające rozrost czaszki. Nie trzeba już chyba dodawać, jaki wpływ może mieć na ten czynnik uciskająca opaska.

Pikist

Na co warto zwracać uwagę?

W przypadku gdy zakładasz córeczce opaskę, a ona jej nie chce, za wszelką cenę próbuje ją zdjąć lub staje się oparta, to wyraźny sygnał, że czuje się z nią niekomfortowo. Tymczasem dzieciństwo powinno być pięknym etapem rozwoju dalekie od tego typu dyskomfortu.

Innym sposobem na sprawdzenie, czy tego typu akcesoria szkodzą dziecku, jest obserwacja pociechy podczas snu. Jeśli dziewczynka źle śpi tzn. budzi się lub ma wyraźne problemy z zaśnięciem po dniu, w którym przez długi czas nosiła na głowie ozdobę, powinna zapalić Ci się w głowie żółta kontrolka. Bardzo możliwe, że opaska wywarła zły wpływ na Twoje dziecko.

Pexels

Alternatywy dla opasek i wstążek

Jeśli mimo wszystko chcesz, aby główka Twojego maleństwa prezentowała się wyjątkowo, istnieją alternatywy dla ciasnych wstążek i opasek. Zaliczamy do nich ozdobne kokardki, motylki, kwiatki czy inne ozdoby, które można przykleić lub zapiąć, dzięki czemu dodatkowo będą podtrzymywały włosy. Warto jednak pamiętać, że i te przedmioty mogą stanowić niebezpieczeństwo, zwłaszcza, jeśli dziecko rozwinęło już do pewnego stopnia zdolności psychomotorycznych, a zdjęcie ozdoby nie będzie stanowiło dla niego problemu. Zagrożenie w tym przypadku nie dotyczy już co prawda ucisku czaszki i konsekwencji z tego tytułu, a możliwości połknięcia, co może być szczególnie niebezpieczne, gdy nikt nie patrzy. Pamiętaj o tym, zanim tego typu ozdoba trafi na główkę maluszka.

Pikist

Porady, do których warto się stosować

Oczywiście to, co Twoje dziecko będzie nosiło na głowie, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeśli jednak zdecydujesz się na opaskę, wstążkę czy jakąkolwiek inną ozdobę, pamiętaj o poniższych radach:

  • wybieraj miękkie i mało nagumowane opaski. Pamiętaj również, że opaska, która spada od czasu do czasu będzie lepsza (bezpieczniejsza) niż ta, która stale uciska głowę maluszka
  •  używaj małych dodatków dopóki dziewczynka nie będzie w stanie ich samodzielnie zdjąć
  • zakładaj dziecku ozdoby na głowę tylko od czasu do czasu, np. na wyjścia z domu
  • nie wiesz, czy noszenie danej ozdoby będzie dla Twojego dziecka bezpieczne? Udaj się do pediatry, by uzyskać fachową poradę. Pamiętaj również o tym, że niektórzy pediatrzy zalecają używania wspomnianych dodatków dopiero, kiedy dziecko skończy 6. rok życia. W końcu bezpieczeństwo maluszka jest najważniejsze
Źródła: jestesmama.pl
Fotografie: pixabay.com