×

Omikron jest już w Polsce. Pierwszy przypadek zakażenia zdiagnozowano w Katowicach

To, co wydawało być się tylko i wyłącznie kwestią czasu, właśnie zostało potwierdzone. Pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa został zdiagnozowany w Katowicach. Informację przekazał tamtejszy sanepid, a doniesienia zostały już potwierdzone przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę. Wiemy u kogo wykryto zakażenie Omikronem i jak czuje się pacjentka.

Omikron jest już w Polsce. Pierwszy przypadek zakażenia zdiagnozowano w Katowicach

Omikron został zdiagnozowano u 30-letniej obywatelki Lesotho po tym, jak pobrano od niej próbkę do badań.

Mamy informację sprzed chwili. Mamy w Polsce już potwierdzony pierwszy przypadek omikronu. Jest to przypadek ze stacji WSSE (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna) z Katowic – poinformował wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska w czwartek 16 grudnia przed godz. 12.

Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. @GIS_gov podjął niezbędne działania – czytamy na Twitterze resort zdrowia

Omikron. Co wiadomo o nowym wariancie koronawirusa?

Omikron (wariant B.1.1.529) to wariant koronawirusa, który po raz pierwszy został wykryty w listopadzie 2021 roku w Afryce. Uwagę badaczy w pierwszej kolejności zwróciła wysoka liczba mutacji na powierzchni patogenu.Mowa o 50 mutacjach, w tym 32 w obrębie białka kolca – białka szczytowego odpowiedzialnego za infekowanie komórek. Charakterystyczne, nietypowe dla innych wariantów koronawirusa objawy dla zakażonych wariantem Omikron to zmęczenie, bóle całego ciała, lekkie bóle głowy czy drapanie w gardle.

Jedno z najnowszych badań donosi, że w porównaniu do wcześniejszego wariantu Delta, Omikron rozmnaża się 70 razy szybciej w tkankach, które tworzą drogi oddechowe, niż w płucach. Niestety nie jest to dobra wiadomość. Jeśli faktycznie tak jest (oficjalny raport jest w trakcie weryfikacji i nie został wydany przez zespół badawczy), Omikron może być jeszcze bardziej zakaźny niż jego poprzednicy, za czym przemawia dodatkowo wspomniana wcześniej liczba mutacji. Dobra wiadomość jest taka, że Omikron replikuje się 10 razy wolniej niż oryginalna wersja COVID-19, co może przyczynić się do lżejszego przebiegu choroby. Tak też wynika z pierwszych doniesień lekarzy. Oficjalnie wciąż jednak nie wiadomo, czy jest groźniejszy od wariantu Delta.

Pojawiają się obawy, że zmiany w obrębie białka kolca wariantu Omikron mogą wpłynąć na wzrost odporności wirusa na szczepionki.

Koronawirus raport

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Polsce 22 097 nowych zakażeń COVID-19. Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 177 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 415 osób, łącznie 592 osoby.
Łącznie od 4 marca ub.r., kiedy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono w naszym kraju 3 903 445 przypadków zakażeń. Zmarło 90 306 osób, u których wykryty został COVID-19.

Źródła: twitter.com

Może Cię zainteresować