×

Olejek z drzewa herbacianego. Właściwości i zastosowania, o których nie wiedziałeś

Olejek herbaciany to naturalny środek antybakteryjny, przeciwzapalny i dezynfekujący. Jego dobroczynny wpływ na organizm znany jest ludziom od wieków. Pomaga zwalczać trądzik, łupież oraz przetłuszczanie się włosów. Skutecznie łagodzi objawy przeziębienia i likwiduje nieświeży oddech. Ponadto, olejek z drzewa herbacianego jest preparatem odstraszającym kleszcze i komary. Poznaj jego niezwykłe właściwości i zastosowania.

Reklama

Olejek z drzewa herbacianego: sposób pozyskiwania

Olejek z drzewa herbacianego to bezbarwna lub jasnożółta płynna substancja o specyficznym kamforowo-korzennym zapachu. Jest toksyczny, ale w odpowiednich ilościach wykazuje dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Znany jest on od 1770 roku. Zyskał sławę dzięki kapitanowi Cookowi i pierwszym kolonizatorom Australii, której mieszkańcy od lat korzystają z dobrodziejstw drzewa herbacianego zwanego Melaleuca alternifolia.

Reklama

To z niej pozyskuje się drogocenny olejek eteryczny. A otrzymuje się go głównie ze szczytowych gałązek drzewa herbacianego na skutek destylacji parą wodną. W zależności od czasu trwania tego procesu, olejek będzie miał różną jakość (im krótszy, tym wyższa jego wartość).

Poza tym, na specyfikację tego produktu wpływa okres zbiorów. Najlepszy surowiec zbiera się od listopada do maja.

Reklama

Gdzie kupić dobrej jakości olejek herbaciany i na co zwracać uwagę?

Olejek z drzewa herbacianego z łatwością kupisz w aptekach, drogeriach oraz internetowych sklepach z półproduktami kosmetycznymi.

Istotne, aby był to czysty olejek bez dodatków w postaci olejów mineralnych czy składników zapachowych.

Jeśli jednak chcesz go stosować w jednym celu, możesz poszukać rozcieńczonego olejku o konkretnym stężeniu. Jego cena to koszt ok. 15 zł/10 ml, ale jest bardzo wydajny. Wystarczy tylko kilka kropel, aby korzystać z jego właściwości.

Reklama

Olejek z drzewa herbacianego: właściwości

Olejek pozyskiwany z drzewa herbacianego ma wiele cudownych właściwości. Należą do nich między innymi działania:

(1) przeciwbakteryjne (zwalcza bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, zarówno tlenowe, jak i beztlenowe; już niewielkie ilości olejku stanowią skuteczną broń w walce z bakteryjnymi zakażeniami skóry, jamy ustnej czy dróg oddechowych);

(2) przeciwgrzybicznie (likwiduje np. grzybice stóp);

Reklama

(3) przeciwwirusowe (sprawdza się przy walce z wirusami grypy i opryszczki);

(4) immunomodulujące (wzmacnia odporność humoralną i komórkową naszego organizmu);

(5) znieczulające (łagodzi podrażnienia wywołane ukąszeniami insektów);

(6) przeciwzapalne (uśmierza m.in. ból mięśni);

(7) rozgrzewające (dlatego radzi sobie z odmrożeniami);

(8) destrukcyjne działanie wobec alergenów roztoczy (przynosi ulgę osobom cierpiącym z powodu alergii)

Ze względu na właściwości wspomagające leczenie licznych chorób olejek herbaciany znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, a głównie w dermatologii i ginekologii.

Olejek z drzewa herbacianego: zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, olejek z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale także jako naturalny środek leczniczy.

Preparat można stosować na kilka sposobów, chociaż najczęściej aplikuje się go zewnętrznie.

#1 Olejek z drzewa herbacianego na skórę

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym olejek pomaga zmniejszyć dyskomfort i przyspiesza proces gojenia się podrażnionej powierzchni skóry (drobne skaleczenia, otarcia).

Wspomaga leczenie łuszczycy, kurzajek, brodawek, liszajów i wielu innych infekcji skóry. Może być stosowany również przy ospie wietrznej czy półpaścu.

Olejek herbaciany sprawdzi się także jako środek kojący po ukąszeniach owadów (komarów, pcheł itp.). Zmniejsza bowiem obrzęk i zaczerwienienie skóry, a przede wszystkim minimalizuje uporczywe uczucie swędzenia lub pieczenia.

#2 Olejek z drzewa herbacianego na twarz

Ze względu na działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne olejek z drzewa herbacianego jest uznawany za jeden ze skutecznych sposobów na trądzik.

Łatwo przenika przez skórę, zwalcza bakterie beztlenowe powodujące zmiany trądzikowe. Odblokowuje pory oraz usuwa zanieczyszczenia, które stanowią bezpośrednią przyczynę zaskórników i ropnych zmian.

Olejek herbaciany możesz stosować bez obaw, o ile nie jesteś na niego uczulony. Również w celu pozbycia się egzemy i opryszczki.

#3 Olejek z drzewa herbacianego na włosy

Olejek herbaciany stosowany na co dzień jako dodatek do szamponu będzie pomocny przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych. Pobudza krążenie krwi w skórze głowy, odblokowuje mieszki włosowe i odżywia ich korzenie, dzięki czemu zapobiega ich wypadaniu.

Poza tym, dzięki swoim przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym właściwościom zwalcza stany zapalne, infekcje grzybicze oraz łupież. W dodatku jest skuteczny w walce z wszawicą.

#4 Olejek z drzewa herbacianego na grzybicę stóp i paznokci

Dzięki właściwościom olejku można go wykorzystać do zapobiegania oraz zwalczania grzybicy stóp i paznokci. Regularnie stosowany pomoże zahamować rozwój drobnoustrojów, a także pozbyć się nieestetycznych zmian.

Olejek z drzewa herbacianego sprawdzi się również w pielęgnacji stóp z tendencją do nadmiernego pocenia, pękania na piętach oraz przy onycholizie, czyli odwarstwianiu płytki paznokcia od skóry pod nim.

#5 Olejek herbaciany na przeziębienie i ból mięśni

Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo pomocny przy leczeniu przeziębień i infekcji. Zwłaszcza, jeśli pojawia się uporczywy kaszel, katar, zapalenie zatok, gardła czy oskrzeli.

Stosowany w formie inhalacji skutecznie udrożni układ oddechowy, a wcierany w skórę zmniejszy ból mięśni i stawów.

#6 Sposób na nieświeży oddech i zapalenie dziąseł

Płukankę z olejku herbacianego i wody warto stosować nie tylko w przypadku infekcji jamy ustnej, ale również przy stanach zapalnych dziąseł. Ponadto, można ją używać do zwalczania nieświeżego oddechu oraz kamienia nazębnego.

Przynosi fantastyczne efekty także podczas wspomagania leczenia aft, pleśniawek i zajadów.

#7 Olejek herbaciany na nadpotliwość i przykry zapach

Bakteriobójcze właściwości olejku z drzewa herbacianego pozwolą nam przeciwdziałać nadmiernemu poceniu się i likwidować przykry zapach.

Przemywanie skóry pod pachami tym olejkiem zwalcza bowiem bakterie, które stanowią bezpośrednią przyczynę nieprzyjemnej woni.

#8 Środek odkażający i dezynfekujący

Olejek z drzewa herbacianego idealnie sprawdzi się w roli płynu do dezynfekcji rąk. Jeśli rozcieńczymy go z wodą, może zastąpić specjalistyczne mydła antybakteryjne.

Poza tym, antybakteryjne i przeciwwirusowe właściwości olejku sprawiają, że nałożenie go na skaleczenie bądź zadrapanie, zmniejsza ryzyko infekcji.

#9 Odstraszacz kleszczy i komarów

Olejek herbaciany to naturalny odstraszacz kleszczy i doskonały repelent na komary.

Wystarczy, że do dużej butelki ze spryskiwaczem wypełnionej wodą wlejesz 60 ml olejku. Tak uzyskany roztwór należy wstrząsnąć przed użyciem, a następnie spryskać nim skórę (wcześniej zrób próbę uczuleniową!).

#10 Olejek z drzewa herbacianego na pleśń

Olejek ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne, dlatego można go wykorzystać nie tylko do zwalczania infekcji, ale również w domu, gdy pojawi się pleśń.

W tym celu należy wymieszać 2 łyżeczki olejku herbacianego z 0,5 l wody i spryskać miejsca pokryte pleśnią. Przygotowany roztwór sprawdzi się także jako uniwersalny środek czyszczący.

Olejek z drzewa herbacianego: przeciwwskazania

Olejek z drzewa herbacianego ma szerokie zastosowanie, jednak nie mogą go używać wszyscy.

Powinny go unikać przede wszystkim osoby, u których wystąpiły reakcje alergiczne na ten bądź inny olejek eteryczny. Szczególną ostrożność muszą zachować również osoby z wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień i egzem.

Olejek ze względu na swoje silne działanie nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej 6 roku życia!

Olejek z drzewa herbacianego a karmienie piersią

Brak danych wskazujących na przenikanie składników olejku z drzewa herbacianego do mleka matki oraz na temat jego bezpieczeństwa dla kobiet karmiących i niemowląt. Dlatego, lepiej go w tym okresie unikać niż ryzykować.

Olejek z drzewa herbacianego: skutki uboczne

Stosowanie olejku niesie ze sobą wiele korzyści, ale również może powodować działania niepożądane. Najczęstsze skutki uboczne olejku z drzewa herbacianego to reakcje alergiczne, wysypki, obrzęki i zaburzona percepcja smaku.

Ze względu na dużą lipofilność, olejek łatwo przenika przez skórę. W związku z tym, u osób z wrażliwą cerą mogą pojawić się na skórze podrażnienia (głównie zaczerwienienie, uczucie pieczenia i swędzenie).

Nigdy nie stosuj olejku herbacianego wewnętrznie bez nadzoru fitoterapeuty!

Możesz doprowadzić do przedawkowania, co wiąże się z wystąpieniem takich objawów jak: biegunka, wymioty, nadmierna senność, problemy z koordynacją i dezorientacja. Istnieje również ryzyko wstrząsu anafilaktycznego.

Jakie są właściwe dawki i jak rozcieńczać olejek herbaciany?

Nie ma określonej konkretnej dawki olejku, która byłaby bezpieczna. Wiele zależy od miejsca zastosowania oraz wrażliwości skóry osoby, które go używa.

Ile powinno wynosić stężenie olejku z drzewa herbacianego, używanego na:

a) płytkę nazębną (2,5% olejek herbaciany do mycia zębów codziennie przez 8 tygodni);

b) trądzik (5% olejek można nakładać na skórę raz dziennie przez 3 miesiące);

c) łupież (5% olejek może być bazą szamponu, który powinno nakładać się na skórę głowy przez 3 minuty dziennie przez 4 tygodnie);

d) alergie skórne (20% do 80% olejek można nakładać na dotknięte chorobą obszary);

e) infekcje pochwy (20% olejek z drzewa herbacianego można aplikować przez 24 godziny, używając nasączonego tamponu).

Rozcieńczać można wodą bądź olejem nośnikowym, m.in. olejkiem migdałowym bądź oliwą z oliwek.

Olejek z drzewa herbacianego ma cudowne właściwości i szerokie zastosowanie. Nie należy się go obawiać, ale trzeba stosować zgodnie z zaleceniami

Reklama

Może Cię zainteresować

Reklama