×

Olej z pestek dyni – kiedy i dlaczego powinniśmy go stosować?

Dynia to warzywo, które jest popularne m.in. ze względu na swoje walory smakowe – mało kto potrafi się oprzeć pysznemu, lekkiemu kremowi z dyni, który jest prawdziwą rozkoszą dla naszego podniebienia. Na szczególna uwagę zasługują również pestki dyni, które posiadają najwięcej wartości odżywczych i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. To właśnie dlatego stworzono olej z pestek dyni, którego właściwości z pewnością Cię przekonają do jego stosowania.

Wartości odżywcze pestek dyni

Pestki dyni są istną skarbnicą witamin i minerałów. Są bogate w witaminy A, B6, C, i K, a także tiaminę, ryboflawinę, niacynę czy kwas foliowy. W ich składzie znajdziemy również cenne minerały: cynk, wapń, żelazo, magnez, fosfor czy potas. Na szczególną uwagę zasługują natomiast kwasy tłuszczowe jednonienasycone oraz wielonienasycone, które mają zbawienny wpływ dla naszego organizmu, a które tak ciężko pozyskać nam z pożywienia.

Olej z pestek dyni

Po pestki dyni warto sięgać zarówno w naturalnej postaci, jak i w postaci oleju z nich tłoczonego, który zawiera skoncentrowaną ilość ww. składników. Olej z pestek dyni jest także źródłem cennych kwastów tłuszczowych (>90% kwasu oleinowego i linolowego, niska zawartość kwasu stearynowego i palmitynowego).

Właściwości lecznicze i prozdrowotne oleju z pestek dyni

Olej z pestek dyni obniża stężenie cholesterolu we krwi, wykazuje ogólne działanie przeciwzapalne dla organizmu,
korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego (można go stosować przy występujących wrzodach błony śluzowej żołądka), wpływa na eliminację pasożytów z organizmu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ma także zbawienne działanie dla mężczyzn, ponieważ poprawia funkcjonowanie gruczołu krokowego – z powodzeniem można go stosować w profilaktyce przyrostu prostaty. Ponadto duża zawartość cynku poprawia sprawność seksualną mężczyzn, a także jest istotna w przypadku sportowców, ponieważ cynk bierze udział w budowie tkanki mięśniowej. Olej z pestek dyni jest również wsparciem w diecie osób skarżących się na zespół jelita drażliwego, a także tych, którzy chcą przyspieszyć przemianę materii.

Obok właściwości prozdrowotnych, łagodzi także stany zapalne skóry i reguluje funkcjonowanie układu nerwowego wpływając tym samym na pamięć i koncentrację.

Dokładną charakterystykę oleju z pestek dyni, jego właściwości i nie tylko można znaleźć na poznajsienatluszczach.pl. 

Stosunek omega-3 do omega-6 w oleju z pestek dyni

Należy pamiętać, że w oleju z pestek dyni w znacznym stopniu przeważają kwasy omega-6 nad kwasami omega-3. W związku z tym należy wzbogacić swoją dietę w produkty bohater w omega-3. Świetnie sprawdzą się tutaj ryby, owoce morza, wysokiej jakości margaryny czy olej rzepakowy.

Przechowywanie i dawkowanie oleju z pestek dyni

To, w jaki sposób przechowujemy olej z pestek dyni, nie jest bez znaczenia. Należy pamiętać, że zawiera on wysoką ilość kwasów tłuszczowych, które szybko się utleniają. Najlepiej przechowywać go w ciemnej butelce, która będzie stała w suchym, ciemnym i stosunkowo chłodnym miejscu, gdzie temp. nie będzie przekraczać 20 stopni C. W szczelnym opakowaniu olej może być przetrzymywany nawet do 3 miesięcy.

W przypadku walki z pasożytami i oczyszczenia organizmu zaleca się spożywanie jednej łyżeczki oleju z pestek dyni dziennie rano na czczo (około 30 minut przed pierwszym posiłkiem) oraz jednej łyżeczki przez ostatnim posiłkiem (około 30 minut przed kolacją) [przez okres minimum dwóch tygodni. Dla zachowania zdrowia z kolei zaleca się wypijanie 1 łyżeczki oleju z pestek dyni dziennie.

Zastosowanie oleju z pestek dyni w kuchni

Olej z pestek dyni zazwyczaj jest stosowany na zimno (podgrzany traci swoje zdrowotne właściwości) i doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, makaronów, warzyw, serów, kanapek, czy nawet deserów. Równie dobrze można spożyć go jednak bezpośrednio z łyżeczki. Bez problemu może stanowić uzupełnienie do dań w diecie łatwostrawnej.

A czy w Twojej diecie znalazło się już miejsce na olej z pestek dyni?

Źródła: Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Kobus-Cisowska i wsp.: Działanie prozdrowotne pestek dyni. Żywność- Żywienie 2016, El-Mosallamy A.E., A.A. Sleem, O.M. Abdel-Salam, N. Shaffie, S.A. Kenawy. 2012. „Antihypertensive and cardioprotective effects of pumpkin seed oil”. Journal od Medicinal Food 15, www.olej.edu.pl, bonavita.pl

Może Cię zainteresować