×

Olej z nasion brokułu – właściwości i zastosowanie naturalnego kosmetyku

Olej z nasion brokułu brzmi jak apetyczny dodatek do dietetycznych dań. Jednak to świetny kosmetyk, który nawilża ciało, regeneruje włosy i paznokcie. Ma wiele cudownych właściwości i chociaż nie jest jeszcze zbyt popularny, to myślę, że niedługo będzie prawdziwym hitem. Może być stosowany bezpośrednio na skórę albo jako dodatek do ulubionych produktów pielęgnacyjnych. Dowiedz się o nim więcej.

Olej z nasion brokułu: charakterystyka

Olej z nasion brokułu (potocznie: olej brokułowy) ma płynną postać, zielonkawo-żółtawą barwę oraz delikatny aromat brokułowy. Jest naturalnie mętny i może posiadać resztki pestek, z których jest tłoczony na zimno (wcześniej zbiera się małe nasiona kiełków brokułu po czterech, pięciu dniach od wyrośnięcia).

Olej ten zawiera m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, C, K oraz te z grupy B, wapń, potas i żelaza. Jest silnie nawilżającym, nietłustym i szybko wchłaniającym się kosmetykiem.

Powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Może być trzymany w temperaturze pokojowej (nie wyższej niż 25°C), chociaż najlepsza będzie temp. ok. 4 – 10°C. Wtedy olejek z nasion brokułu zachowa swoje kosmetyczne właściwości na dłużej.

Olej z nasion brokułu: właściwości

Olej z nasion brokułu ma wiele właściwości, m.in. nawilżające, wygładzające i ujędrniające. Dzięki nim skóra staje się odżywiona, gładka i miła w dotyku. Posiada również działanie emoliencyjne, a także regenerujące. Zapobiega wpływom szkodliwych czynników środowiska na skórę i włosy oraz aktywuje odnowę komórek.

W olejku brokułowym znajduje się kwas linolowy, który wspomaga syntezę ceramidów i tworzy na skórze warstwę ochronną, która zatrzymuje wilgoć. Dzięki temu spowalnia procesy starzenia i niweluje zmarszczki.

Ponadto, olej chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV i zapobiega oparzeniom słonecznym, a zawarty w nim sulforafan pomaga usunąć z organizmu substancje toksyczne i kancerogenne, więc może być używany w profilaktyce raka skóry.

Olej z nasion brokuła na włosy

Stosowanie oleju z nasion brokuła sprawia, że włosy:
– są wygładzone, delikatne i miłe w dotyku,
– nabierają naturalnego blasku (bez ich obciążania czy zostawiania tłustego filmu),
– wyglądają na zdrowsze,
– łatwiej się rozczesują,
– lepiej się układają,
– są zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych, tj. temperatura czy uszkodzenia mechaniczne.
– mają podkreślone fale.

Olej brokułowy sprawdzi się na przede wszystkim na włosach wysokoporowatych, które są przesuszone i zniszczone. Jednak będzie też dobrze działał, jeśli mamy włosy o średniej porowatości. Tylko posiadaczki niskoporowatych włosów powinny używać go bardzo ostrożnie, aby ich zbytnio nie obciążyć.

Domowy test na porowatość włosów. Dzięki niemu lepiej zadbasz o włosy

Jak używać olej z nasion brokuła na włosy?

(1) Wzmacnianie działania innych kosmetyków– olej można dodawać do porcji drogeryjnego szamponu, odżywki lub maski.

(2) Odżywianie i ochrona włosów – stosowanie go po umyciu lub pomiędzy myciami włosów (2-3 krople rozprowadź równomiernie na jeszcze wilgotnych lub suchych włosach).

(3) Zabezpieczanie końcówek włosów – alternatywa dla serum na rozdwojone i suche końcówki, gdyż działa jak silikony.

(4) Olejowanie włosów – szczególnie zalecane na włosy suche, farbowane i zniszczone zabiegami fryzjerskimi (minimum 20 minut przez myciem nałóż olej na włosy, a następnie umyj je szamponem bez SLS).

(5) Maska na skórę głowy – likwiduje łupież i skłonność do przetłuszczania się skóry głowy, a także pobudza wzrost włosów (wmasuj olej w skórę głowy w ilości 2 łyżek stołowych minimum 1 godzinę przed jej umyciem).

Olejek brokułowy do twarzy

Jest polecany do cery:
– normalnej,
– suchej,
– wrażliwej,
– dojrzałej,
– zniszczonej,
– pozbawionej elastyczności,
– wymagającej regeneracji.

Olej brokułowy sprawia, że skóra pozostaje miękka, gładka i promienna. W dodatku nie tworzy tłustej warstwy, bo szybko się wchłania. Poza wygładzaniem i ochroną przed starzeniem, pomaga w utrzymaniu makijażu na twarzy na dłużej. Działa jak naturalny silikon, ale pozwala skórze oddychać i nie podrażnia jej.

Można go stosować zamiast kremu nawilżającego do twarzy albo jako dodatek do niego, co tylko wzmocni działanie. Skóra będzie odżywiona i aksamitna w dotyku przez cały dzień. Co ciekawe, w odróżnieniu do wielu innych kosmetyków olej nie zatyka porów.

Poza tym, olej z nasion brokułu działa jak naturalny peeling i redukuje plamy starcze oraz zmarszczki.

Jest bezpiecznym kosmetykiem, który może być stosowany bezpośrednio na skórę, bez konieczności łączenia go z olejem bazowym. Wystarczy kilka jego kropel równomiernie rozprowadzić po twarzy, szyi i dekolcie.

Olejek z nasion brokułu do ciała i paznokci

Olejek można stosować również jako balsam do ciała, dodatek do kąpieli czy masażu. Sprawdzi się również jako dodatkowy składnik gotowych już kosmetyków pielęgnacyjnych. Wystarczy kilka kropel olejku zaaplikować do ulubionego balsamu, emulsji, kremu do twarzy bądź rąk. Dzięki temu wzmocni się ich działanie i poprawi rozprowadzalność.

Dodatkowo, olej z nasion brokułu zmiękcza twardą skórę na piętach, łokciach i kolanach. Trzeba tylko regularnie masować niewielką ilością oleju problematyczne miejsca. Działa cuda, a ulgę przynosi już po pierwszym zastosowaniu.

Kurację regeneracyjną można zrobić również na spierzchnięte dłonie, suche skórki wokół paznokci oraz samą płytkę paznokcia, aby je wzmocnić, odżywić i nawilżyć.

Gdzie kupić olej brokułowy i ile kosztuje?

Czysty, nierafinowany olej z nasion brokułu możesz bez problemu zamówić przez Internet. Jego cena to ok. 10 zł za 10 ml, więc stosunkowo tanio, zwłaszcza jak na 100% naturalny produkt.

Ponadto, kosmetyki z jego dodatkiem są coraz powszechniejsze i dostępne w wielu drogeriach oraz aptekach.

Jak widzisz, warto wypróbować olej z nasion brokułu. Nie bój się jego aromatu, nawet jeśli nie przepadasz za tym warzywem – zapach znika zaraz po zastosowaniu

Może Cię zainteresować