Kategorie Zdrowie

Okulary przeciwsłoneczne za kilka złotych uśmiercają Twój wzrok. Uważaj

Okulary słoneczne przez wielu są poważniej traktowane jako moda, niż rzeczywiście ochrona przed słońcem. A to ogromny błąd, ponieważ zwracanie uwagi jedynie na wygląd okularów może doprowadzić nasz wzrok do poważnych problemów…

#1 Okulary przeciwsłoneczne 

Nie tylko latem, lecz także zimą powinieneś mieć je zawsze pod ręką! Promieniowanie słoneczne, które przedostaje się do oka może być odpowiedzialne za wiele chorób. 

Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na 3 rodzaje. Promienie UVC są blokowane przez warstwę ozonową, jednak UVA i UVB do nas docierają i mają szkodliwy wpływ. I tutaj właśnie przychodzi zadanie dla filtrów w okularach, które mają blokować dostęp promieni.

#2 Okulary przeciwsłoneczne, gdzie kupić?

Po pierwsze, omijaj bazary z okularami z daleka. Udaj się do salonu optycznego, gdzie będziesz miał pewność, co kupujesz. 

Dlaczego? Wyjaśnienie jest proste, otóż źrenice na słońcu się zwężają, by wpadło jak najmniej promieni. Jeżeli założysz okulary bez filtra, źrenice się rozszerzają i brak ochrony oraz rozszerzenie źrenic powoduje, że robisz im więcej szkody jak pożytku.

#3 Okulary przeciwsłoneczne, kolor soczewek

Zabarwienie szkieł ma także znaczenie.

– Brązowe – specjaliści mówią, ze ten kolor najlepiej zatrzymuj światło niebieskie.

– Szare – większość z nas lubi, gdy okulary przeciwsłoneczne nie zniekształcają nam bardzo widzianej rzeczywistości. Jeżeli należysz do tego grona, koniecznie wybierz ten kolor szkiełek.

– Żółte i pomarańczowe – tutaj istotne jest zabarwienie szkieł. Jeżeli chcesz używać ich na silne słońce, powinny mieć zabarwione szkła nawet w 90%. 

#4 Okulary przeciwsłoneczne, dodatki

Należy pamiętać, że przy wybieraniu okularów warto zwrócić uwagę także na powłokę antyrefleksyjną, która ma zapobiegać odbijaniu się światła. Ochroni Cię to przed oślepiającym błyskiem wody, śniegu czy mokrego asfaltu.

#5 Okulary przeciwsłoneczne, choroby

Okulary te spełniają bardzo ważną rolę, ponieważ chronią Twoje oczy przed zaćmą czy czerniakiem. 

#6 Oczy, dieta

Tak, dieta ma znaczenie również dla oczu. Jeżeli zależy Ci, by wzmocnić i zadbać o swój wzrok, dodaj do swojej diety szpinak, brokuły, sałatę i jagody. Smacznego!

Mocne letnie czy zimowe światło to nie żarty. Potrzebujesz w takich momentach okularów z filtrem co najmniej 400!
Źródło: poradnikzdrowie.pl | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: freepik.com