×

Zmęczone i podrażnione oczy? Okłady z tych ziół powinny rozwiązać ten problem

Każdemu może zdarzyć się gorsza noc, a w konsekwencji tego zmęczone i podkrążone oczy. Gorsza sprawa gdy w obrębie oka pojawia się stan zapalny, który może doprowadzić do poważnych powikłań. Ale spokojnie mamy na to świetny sposób – ziołowe okłady.

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące zmiany w obrębie oka takie jak:

– zaczerwienienie,
– opuchlizna,
– swędzenie,
– łzawienie,
– żółta wydzielina,
– niewyraźne widzenie

Powinnaś jak najszybciej podjąć działania. W pokonaniu tych dolegliwości mogą pomóc Ci zioła.

Jakie zioła najlepiej wybrać do domowych okładów na oczy?

Narząd wzroku narażony jest na wiele czynników środowiskowych, które mogą im zaszkodzić. Ponadto w dzisiejszych czasach dużo czasu spędzamy przed ekranami telewizorów, telefonów i komputerów przez co dodatkowo je nadwyrężamy. Stosowanie makijażu, palenie papierosów oraz drastyczne zmiany temperatur (klimatyzacja)mogą doprowadzić do podrażnień i wywoływać stany zapalne.

W przypadku łagodnych dolegliwości do leczenia możesz wykorzystać moc ziół. Zapalenie spojówek lub błony naczyniowej oka może prowadzić do powstania jęczmienia lub gradówki. Wywołane jest to przez drobnoustroje, które łatwo można zwalczyć naturalnymi sposobami.

Aby przygotować napar wystarczy kupić suszone rośliny w sklepie zielarskim i przygotować jak herbatę. Jeżeli masz możliwość zebrania świeżych ziół będzie to jeszcze lepsza opcja. Gdy napar się już zapatrzy, należy go przecedzić i namoczyć w nim gazę lub płatki kosmetyczne. Można przemywać nimi oczy lub przyłożyć do powieki i pozostawić na kilka minut.

Świetlik lekarski

źródło: canva

źródło: canva


Ta roślina ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, więc idealnie sprawdzi się w przypadku zapalenia spojówek lub jęczmienia. Ponadto ma działanie obkurczające naczynia krwionośne dzięki czemu zmniejszy obrzęki i przekrwienie.

Nagietek lekarski

źródło: canva

źródło: canva


Kwiaty nagietka łagodzą stan zapalny oka, przyśpieszają gojenie się ran oraz niwelują pieczenie i swędzenie. Okład z tego zioła należy przykładać do oczu, ale ze względu na silne działanie uczulające należy najpierw sprawdzić czy nie wywoła niepożądanej reakcji.

Rumianek pospolity

źródło: canva

źródło: canva


Rumianek jest bardzo popularny i łatwo dostępny w naszym kraju. Wiele osób na pewno ma to zioło w kuchennej szafce w formie herbatek. Roślina ta łagodzi zapalenia i przynosi ulgę na zmęczone oczy.

Źródła: polskatimes.pl

Może Cię zainteresować