Kategorie Zdrowie

Badanie: dzieci, które spędzają więcej czasu na zabawie ze swoimi tatusiami, uczą się szybciej

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że obecność ojca odgrywa bardzo istotną rolę w rozwoju dziecka, podczas gdy dziecko ma ogromny wpływ na życie taty. Udowodniono, że w ciągu pierwszych 4 miesiącach rodzicielstwa, ojcowie doświadczają zmian w poszczególnych częściach mózgu. Dzieci natomiast uczą się od swoich tatusiów zarządzania swoimi emocjami. Jak się również okazuję, dzięki obecności taty, maluchy szybciej przyswajają nowe informacje i umiejętności, co wykazało badanie.

Pierwsze miesiące w życiu dziecka są bardzo ważne

Dla dziecka, które właśnie przyszło na świat, wszystko i to dosłownie, jest czymś zupełnie nowym. Od pierwszych tygodni życia maluszek zaczyna się myśleć, wyobrażać sobie, a przede wszystkim uczyć się nowych rzeczy – to tzw. proces poznawczy, który zachodzi na oczach rodziców. Bardzo istotną rolę w tym procesie odgrywa ojciec, a najlepszym sposobem na pomoc, jest jego obecność od pierwszych dni życia dziecka.

Badanie: dzieci, które spędzają więcej czasu na zabawie ze swoimi tatusiami, uczą się szybciej
Pxhere

Badanie

Szeroko zakrojone badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z Imperial College London, King’s College London i Oxford University. Naukowcy przez 3 kolejne minuty nagrywali ojców bawiących się ze swoimi 3-miesięcznymi dziećmi. Do zabawy nie wykorzystywali żadnych zabawek. Następnie, gdy dziecko skończyło już 2. rok życia, nagrano ich podczas sesji czytania książek.

Co się okazało?

Zauważono, że dzieci, które doświadczały silnego zaangażowania ze strony swoich ojców w wieku 3 miesięcy, osiągały lepsze wyniki w testach (m.in. rozpoznawanie kształtów i kolorów) w wieku dwóch lat niż miało to miejsce w przypadku dzieci, które z różnych powodów nie miały takiego wsparcia ze strony tatusiów.

Czytanie świetnie wpływa na rozwój dziecka

Badacze zauważyli również, że czytanie dziecku jest bardzo korzystne dla jego uwagi, zdolności do rozwiązywania problemów i rozwoju mowy. Wniosek? Ojcowie, którzy od najmłodszych lat poświęcali czas na czytanie dzieciom, w sposób spokojny i wyraźny, przyczynili się do ich rozwoju poznawczego.

Instagram

Czy wierzysz, że na zachowania poznawcze dzieci ma wpływ ich relacje z tatą? A może uważasz, że interakcje na linii matka-dziecko są najważniejszą częścią rozwoju w pierwszym okresie życia? Czy da się to w jakiś sposób rozgraniczyć?

Źródła: onlinelibrary.wiley.com
Fotografie: pixabay.com