Kategorie NowotworyZdrowie

Naukowcy: Istnieje jedna prosta metoda, która pozwala ograniczyć ilość spożywanego alkoholu

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadmierne spożywanie alkoholu odpowiada za 7% przedwczesnych zgonów na świecie. Zwiększenie świadomości na temat zagrożenia, jakie niesie nadużywanie alkoholu, wydaje się być więc kluczowe.

Odkryto skuteczny sposób na ograniczenie spożycia alkoholu, którego regularne spożywanie może nieść katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Nadmierna konsumpcja alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, chorób serca, problemów układu trawiennego i demencji. Istnieje więc wiele powodów, które przemawiają za tym, aby ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. Niestety, nie zawsze jest to takie proste, ale naukowcy mają dla takich osób pewne rozwiązanie. Ich zdaniem istnieje jedna prosta metoda, która pozwala ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, co potwierdziły wyniki badania. Jego wyniki opublikowano w Addictive Behaviors.

Naukowcy: Istnieje jedna prosta metoda, która pozwala ograniczyć ilość spożywanego alkoholu
Pxhere

Badanie

Badani mieli za zadanie wypełnić trzy kolejne ankiety. Pierwszą z nich wypełniło 7996 osób, drugą trzy tygodnie później wypełniło 45 88 uczestników badania i trzecią kolejne trzy tygodnie później 2687 ankietowanych. Uczestnicy badania zostali podzieleni na różne grupy, którym pokazywano różne reklamy i komunikaty dotyczące picia alkoholu. Jedna z kombinacji przyniosła najlepsze rezultaty.

ograniczenie alkoholu
Pixabay

Okazało się, że reklama telewizyjna, która nawiązywała do ryzyka rozwoju nowotworów, wraz z sugestią dotyczącą liczenia ilości spożywanych napojów alkoholowych, były najskuteczniejsze w zachęceniu ludzi do ograniczenia spożycia alkoholu. Ta szczególna kombinacja komunikatów odpowiadająca na pytania, dlaczego ograniczać ilość spożywanego alkoholu i jak to zrobić, może być przydatna w promowaniu zdrowego trybu życia.

Odkryliśmy, że połączenie informacji o wpływie alkoholu na zwiększone ryzyko nowotworów z konkretnym, praktycznym działaniem, jakim jest liczenie ilości spożytego alkoholu, spowodowało, że pijący ograniczyli ilość spożywanego alkoholu – mówi ekonomistka i psycholog Simone Pettigrew z The George Institute for Global Health

Naukowcy: Istnieje jedna prosta metoda, która pozwala ograniczyć ilość spożywanego alkoholu
Pixinio

Co istotne, była to jedyna kombinacja, dzięki której ludzie rzeczywiście znacznie ograniczyli ilość spożywanego alkoholu w ciągu najbliższych sześciu tygodni.

Wiele osób nie wie, że alkohol jest czynnikiem rakotwórczym. Tymczasem to bardzo istotna informacja, z którą powinna zapoznać się każda, nadużywająca alkoholu osoba. Jest jednak coś jeszcze… Uświadamianie ludzi, że alkohol powoduje raka, to tylko część rozwiązania. Musimy dać im również rady co do działań, które powinni podjąć w celu zminimalizowania ryzyka – dodaje Pettigrew

Czy wierzycie, że większa ilość tego typu kampanii reklamowych pomogłaby choć w jakiś stopniu zwalczyć problem, jakim jest nadużywanie alkoholu?

Źródła: www.sciencedirect.com
Fotografie: pixabay.com